Фудбалска Асоцијација на Велс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого
Основана 1876
Примена во ФИФА 1910
Примена во 1954
Претседател
Питер Рис


Фудбалска Асоцијација на Велс (велшки: Cymdeithas Bêl-droed Cymru) е главна фудбалска организација во Велс, која е члан на ФИФА и УЕФА.

Оваа организација е основана 1876 година и бил трета фудбалска федерација на светот и еден од четирите федерации (Англија, Шкотска и Северна Ирска) членови на ИФАБ (International Football Association Board) кој од 1886 година ги носи и менува Правилата на фудбалската игра.

Федерацијата е одговорна за организација на фудбалските натппреварувања и организира 6 репрезентативни селекции: А селекција, помлади машки селекции до 21, 18 и 16 година, женска А селекција и селекција за девојки до 16 години.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg
Европски национални фудбалски асоцијации (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка Република | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија