УЕФА

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од UEFA)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Унија на европските фудбалски асоцијации
UEFA member associations map.svg
Членките на УЕФА се во плаво
Основана15 јуни 1954
Типспортска организација
СедиштеНион, Швајцарија
Членство53 национални федерации
Службени јазицианглиски, француски, германски
ПретседателФранција Мишел Платини
Мреж. местоwww.uefa.com

Унијата на европските фудбалски асоцијации (француски: Union des Associations Européennes de Football[1]) е административен и контролен орган на европскиот фудбал.

Членови[уреди | уреди извор]

Код Фудбалски сојуз Национален тим Создаден Примен во ФИФА Примен во УЕФА Член на МОК
ALB Албанија Шаблон:Нфа/код 1930 1932 1954 да
AND Андора Шаблон:Нфа/код 1994 1996 1996 да
ARM Ерменија Шаблон:Nfa 1992 1992 1992 да
AUT Австрија Шаблон:Nfa 1904 1905 1954 да
AZE Азербејџан Шаблон:Nfa 1992 1994 1994 да
BLR Белорусија Шаблон:Nfa 1989 1992 1993 да
BEL Белгија Шаблон:Nfa 1895 1904 1954 да
BIH Босна и Херцеговина Шаблон:Nfa 1992 1996 1998 да
BUL Бугарија Шаблон:Nfa 1923 1924 1954 да
CRO Хрватска Шаблон:Nfa 1912 1992 1993 да
CYP Кипар Шаблон:Nfa 1934 1948 1962 да
CZE Чешка Шаблон:Nfa 1901 1907 1954 да
DEN Данска Шаблон:Nfa 1889 1904 1954 да
ENG Англија Шаблон:Nfa 1863 1905 1954 (норвешки)[n 1]
EST Естонија Шаблон:Nfa 1921 1923 1992 да
FRO Фарски Острови Шаблон:Nfa 1979 1988 1990 (норвешки)[n 2]
FIN Финска Шаблон:Nfa 1907 1908 1954 да
FRA Франција Шаблон:Nfa 1919[n 3] 1904[n 4] 1954 да
MKD Македонија Шаблон:Nfa 1948 1994 1994 да
GEO Грузија Шаблон:Nfa 1990 1992 1992 да
GER Германија Шаблон:Nfa 1900 1904 1954 да
GIB[n 5] Гибралтар Шаблон:Nfa 1895 None 2013 (норвешки)[n 1]
GRE Грција Шаблон:Nfa 1926 1927 1954 да
HUN Унгарија Шаблон:Nfa 1901 1906 1954 да
ISL Исланд Шаблон:Nfa 1947 1947 1954 да
ISR Израел Шаблон:Nfa[n 6] 1928 1929 1994 да
ITA Италија Шаблон:Nfa 1898 1905 1954 да
KAZ Казахстан Шаблон:Nfa 1914 1994 2002 да
LVA Латвија Шаблон:Nfa 1921 1922 1992 да
LIE Лихтенштајн Шаблон:Nfa 1934 1974 1974 да
LTU Литванија Шаблон:Nfa 1922 1923 1992 да
LUX Луксембург Шаблон:Nfa 1908 1910 1954 да
MLT Малта Шаблон:Nfa 1900 1959 1960 да
MDA Молдавија Шаблон:Nfa 1990 1994 1993 да
MNE Црна Гора Шаблон:Nfa 1931 2007 2007 да
NED Холандија Шаблон:Nfa 1889 1904 1954 да
NIR Северна Ирска Шаблон:Nfa 1880 1911 1954 (норвешки)[n 1]
NOR Норвешка Шаблон:Nfa 1902 1908 1954 да
POL Полска Шаблон:Nfa 1919 1923 1954 да
POR Португалија Шаблон:Nfa 1914 1923 1954 да
IRL Ирска Шаблон:Nfa 1921 1923 1954 да
ROU Романија Шаблон:Nfa 1909 1923 1954 да
RUS Русија Шаблон:Nfa 1912 1912 1954 да
SMR Сан Марино Шаблон:Nfa 1931 1988 1988 да
SCO Шкотска Шаблон:Nfa 1873 1910 1954 (норвешки)[n 1]
SRB Србија Шаблон:Nfa 1919 1921 1954 да
SVK Словачка Шаблон:Nfa 1938 1994 1993 да
SVN Словенија Шаблон:Nfa 1920 1994 1994 да
ESP Шпанија Шаблон:Nfa 1909 1913 1954 да
SWE Шведска Шаблон:Nfa 1904 1904 1954 да
SUI Швајцарија Шаблон:Nfa 1895 1904 1954 да
TUR Турција Шаблон:Nfa 1923 1923 1962 да
UKR Украина Шаблон:Nfa 1991 1992 1992 да
WAL Велс Шаблон:Nfa 1876 1910 1954 не[n 1]

Notes[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Part of the British Olympic Association
  2. Part of the Danish National Olympic Committee
  3. Originally founded as Comité Français Interfédéral in 1907, a predecessor to the current federation.
  4. The current French FA, the French Football Federation (in its previous incarnation, the Comité Français Interfédéral), replaced the USFSA in 1907.
  5. Tentative abbreviation, used by uefa.com to link to yet uncreated pages regarding Gibraltar
  6. Former member of the Asian Football Confederation (1954–1974), joined UEFA as several AFC teams refused to play against them. See also Foreign relations of Israel and International recognition of Israel.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историја - Преглед“. uefa.com. UEFA. конс. 15 март 2010. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]