Мишел Платини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мишел Платини
Лични податоци
Роден на 21 јуни 1955(1955-06-21)(68 г.)
Роден во Жоф, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001780000001,78 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 1988 (33 г.)
Младинска кариера
ФК Жоф
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1972–1979 Нанси Нанси 181 (98)
1979–1982 Сент Етјен Сент Етјен 104 (58)
1982–1987 Јувентус Јувентус 147 (68)
Репрезентација
1976-1987 Франција Франција 72 (41)
1988 Кувајт Кувајт 1 (0)
Раководител на екипите
1988–1992 Франција Франција
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Мишел Франсоа Платини (франц. Michel François Platini; роден на 21 јуни 1955) — поранешен француски фудбалер и тренер и некогашен претседател на УЕФА. Тој бил прв играч во историјата кој успеал да ја освои наградата за Најдобар фудбалер на Европа три години по ред, а во 1999 бил избран за седми најдобар фудбалер на 20. век во изборот на IFFHS.

Во текот на својата професионална фудбалска кариера, Платини играл за три клубови Нанси, Сент Етјен и Јувентус и бил член на француската репрезентација која триумфирала на Европското првенство 1984; турнир на кој исто така бил најдобар стрелец и прогласен за најдобар играч. Тој, учествувал и на три Светски првенства во 1978, 1982 и 1986, а на последните две триколорите стигнале до полуфиналето. Платини заедно со Ален Жирес, Луис Фернандес и Жан Тигана заедно го сочинувале познатиот таканаречен "Магичен квадрат" (на француски:"carré magique") во средината на теренот и играчи кои го формирале срцето на француската репрезентација во текот на 1980-тите.

Платини се смета за еден од најдобрите додавачи во историјата на фудбалот, како и за еден од најдобрите изведувачи на слободни удари и играч со феномален завршен удар. Тој го држи рекордот за најмногу постигнати голови (9) на завршницата на Европските првенства иако учествувал само на еден ваков турнир во 1984 година. И покрај тоа што важел за играч од средниот ред, тој исто така го држел и рекордот за најмногу постигнати голови за француската репрезентација сè додека напаѓачот Тјери Анри во 2007 година, не ја надминал неговата бројка од 41 постигнат погодок.

По завршувањето на играчката кариера тој бил и селектор на француската репрезентација четири години (1988-1992). Во јануари 2007, тој бил избран за 6-ти претседател на УЕФА и таа должност ја вршел до октомври 2015 година.

Административни функции[уреди | уреди извор]

Платини бил избран за претседател на УЕФА, но по избивањето на големиот корупциски скандал во ФИФА, тој добил казна од етичкиот комитет во траење од тримесечна суспензија од извршувањето на фудбалските функции, а потоа бил казнет со забрана за извршување секакви фудбалски работи во траење од осум години. Казната ја добил поради тоа што во 2011 година на неговата сметка ФИФА му префрлила два милиони швајцарски франци, иако немал слкучено договор за консултантски услуги.[1]

Статистика на кариерата[уреди | уреди извор]

Клупски перформанси Лига Куп Континентални Вкупно
Сезона Клуб Лига Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Франција Лига Куп на Франција Европа Вкупно
1972–73 Нанси Division 1 4 2 - - 4 2
1973–74 21 2 3 0 - 24 2
1974–75 Division 2 32 17 6 13 - 38 30
1975–76 Лига 1 31 22 7 6 - 38 28
1976–77 38 25 1 0 - 39 25
1977–78 36 18 10 7 - 46 25
1978–79 19 12 5 3 - 24 15
1979–80 Сент Етјен Лига 1 33 16 7 5 7 5 47 26
1980–81 35 20 10 5 7 4 52 29
1981–82 36 22 8 5 2 0 46 27
Италија Лига Coppa Italia Европа Вкупно
1982–83 Јувентус Серија А 30 16 9 7 9 5 48 28
1983–84 28 20 7 3 8 2 43 25
1984–85 30 18 9 4 9 7 48 29
1985–86 30 12 6 1 6 3 42 16
1986–87 29 2 8 1 4 2 41 5
Вкупно Франција 285 156 57 44 16 9 358 209
Италија 147 68 39 16 36 19 222 103
Вкупно во кариерата 432 224 96 60 52 28 580 312

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Франција Нанси[уреди | уреди извор]

1974-1975
1977-1978

Франција Сент Етјен[уреди | уреди извор]

1980-1981

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

1983–1984, 1985–1986
1982–1983
1984–85
1984
1985

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Франција Франција[уреди | уреди извор]

1984

Поединечни[уреди | уреди извор]

1976, 1977
1983, 1984, 1985
1983, 1984, 1985
1984, 1985
1982-1983 (16 гола), 1983-1984 (20 гола), 1984-1985 (18 гола)
1984
1982, 1986
Платини со Златната топка во 1985 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Инфантино ги обезбеди гласовите од регионов во трката за претседател на ФИФА“, Дневник, година XX, број 5989, понеделник, 15 февруари 2016, стр. 24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]