Капоканониере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капоканониере
Гунар Нордал, освојувач на титулата Капоканониере пет пати, играјќи во дресот на Милан
Се доделува заНајдобар стрелец во Серија А во рамките на една сезона
ДржаваИталија Италија
Доделена одСерија А
Историја
Прва награда1924
Најмногу победиШведска Гунар Нордал (5)
ПоследенПортугалија Кристијано Роналдо (29 гола)

Капоканониере (множина: капоканониери) или Златна копачка на Серија А е назив за наградата која се доделува на играчот со најголем број постигнати голови во италијанската Серија А. Насловот во моментов го држи Кристијано Роналдо, кој постигнал 29 гола во сезоната 2020–2021.

Највисокиот број на постигнати голови при освојувањето на Златната копачка е 36, број постигнат од тројца играчи Џино Росети за Торино во сезоната 1928–29, Гонсало Игуаин за Наполи во сезоната 2015–2016 и Чиро Имобиле за Лацио во сезоната 2019–2020. Ференц Хирцер, Хулио Либонати и Гунар Нордал го делат второто место; секој од нив постигнал по 35 гола за Јувентус, Торино и Милан.

Гунард Нордал од Милан е освојувач на титулата плурикапаканониере, со пет успеси во 1949–1950, 1950–1951, 1952–1953, 1953–1954 и 1954–1955, повеќе од било кој друг играч во историјата на италијанското првенство.[1]

Победници[уреди | уреди извор]

Прима Дивизионе, Дивизионе Национале и Серија А[уреди | уреди извор]

Сезона Играч Националност Клуб Голови[2]
1923–1924 Хајнрих Шенфелд  Австрија Торино Торино 22
1924–1925 Марио Мањоци  Италија Ливорно Ливорно 19
1925–1926 Ференц Хирцер  Унгарија Јувентус Јувентус 35
1926–1927 Антон Поволни  Австрија Интер Интер 22
1927–1928 Хулио Либонати  Аргентина,  Италија Торино Торино 35
1928–1929 Џино Росети  Италија Торино Торино 36
1929-1930 Џузепе Меаца  Италија Амброзијана-Интер Амброзијана-Интер 31
1930-1931 Родолфо Волк  Италија Рома Рома 29
1931-1932 Анџело Скиавио
Педро Петроне
 Италија
 Уругвај
Болоња Болоња
Фјорентина Фјорентина
25
1932-1933 Феличе Борел  Италија Јувентус Јувентус 29
1933-1934 Феличе Борел  Италија Јувентус Јувентус 31
1934-1935 Енрике Гуаита  Аргентина,  Италија Рома Рома 28
1935-1936 Џузепе Меаца  Италија Амброзијана-Интер Амброзијана-Интер 25
1936-1937 Силвио Пиола  Италија Лацио Лацио 21
1937-1938 Џузепе Меаца  Италија Амброзијана-Интер Амброзијана-Интер 20
1938-1939 Еторе Пуричели
Алдо Бофи
 Уругвај,  Италија
 Италија
Болоња Болоња
Милан Милан
19
1939-1940 Алдо Бофи  Италија Милан Милан 24
1940-1941 Еторе Пуричели  Уругвај,  Италија Болоња Болоња 22
1941-1942 Алдо Бофи  Италија Милан Милан 22
1942-1943 Силвио Пиола  Италија Лацио Лацио 21
1943–1945 Не доделена N/A N/A N/A
1945-1946 Гуглиелмо Габето  Италија Торино Торино 22
1946-1947 Валентино Мацола  Италија Торино Торино 29
1947-1948 Џампјеро Бониперти  Италија Јувентус Јувентус 27
1948-1949 Иштван Најерс  Унгарија Интер Интер 26
1949-1950 Гунар Нордал  Шведска Милан Милан 35
1950-1951 Гунар Нордал  Шведска Милан Милан 34
1951-1952 Џон Хансен  Данска Јувентус Јувентус 30
1952-1953 Гунар Нордал  Шведска Милан Милан 26
1953-1954 Гунар Нордал  Шведска Милан Милан 23
1954-1955 Гунар Нордал  Шведска Милан Милан 27
1955-1956 Џино Пиватели  Италија Болоња Болоња 29
1956-1957 Дино да Коста  Бразил,  Италија Рома Рома 22
1957-1958 Џон Чарлс  Велс Јувентус Јувентус 28
1958-1959 Антонио Анхелило  Аргентина,  Италија Интер Интер 33
1959-1960 Омар Сивори  Аргентина,  Италија Јувентус Јувентус 28
1960-1961 Серцо Бригенти  Италија Сампдорија Сампдорија 27
1961-1962 Жозе Алтафини
Аурелио Милани
 Бразил,  Италија
 Италија
Милан Милан
Фјорентина Фјорентина
22
1962-1963 Харалд Нилсен
Педро Манфредини
 Данска
 Аргентина
Болоња Болоња
Рома Рома
19
1963-1964 Харалд Нилсен  Данска Болоња Болоња 21
1964-1965 Сандро Мацола
Алберто Орландо
 Италија
 Италија
Интер Интер
Фјорентина Фјорентина
17
1965-1966 Луис Винисио  Бразил Виченца Виченца 25
1966-1967 Лујџи Рива  Италија Каљари Каљари 18
1967-1968 Пјерино Прати  Италија Милан Милан 15
1968-1969 Лујџи Рива  Италија Каљари Каљари 21
1969-1970 Лујџи Рива  Италија Каљари Каљари 21
1970-1971 Роберто Бонинсења  Италија Интер Интер 24
1971-1972 Роберто Бонинсења  Италија Интер Интер 22
1972-1973 Џузепе Саволди
Паолино Пуличи
Џани Ривера
 Италија
 Италија
 Италија
Болоња Болоња
Торино Торино
Милан Милан
17
1973-1974 Џорџо Киналја  Италија Лацио Лацио 24
1974-1975 Паолино Пуличи  Италија Торино Торино 18
1975-1976 Паолино Пуличи  Италија Торино Торино 21
1976-1977 Франческо Грацијани  Италија Торино Торино 21
1977-1978 Паоло Роси  Италија Виченца Виченца 24
1978-1979 Бруно Џордано  Италија Лацио Лацио 19
1979-1980 Роберто Бетега  Италија Јувентус Јувентус 16
1980-1981 Роберто Пруцо  Италија Рома Рома 18
1981-1982 Роберто Пруцо  Италија Рома Рома 15
1982-1983 Мишел Платини  Франција Јувентус Јувентус 16
1983-1984 Мишел Платини  Франција Јувентус Јувентус 20
1984-1985 Мишел Платини  Франција Јувентус Јувентус 18
1985-1986 Роберто Пруцо  Италија Рома Рома 19
1986-1987 Пјетро Паоло Видрис  Италија Милан Милан 17
1987-1988 Диего Марадона  Аргентина Наполи Наполи 15
1988-1989 Алдо Серена  Италија Интер Интер 22
1989-1990 Марко ван Бастен  Холандија Милан Милан 19
1990-1991 Џанлука Вијали  Италија Сампдорија Сампдорија 19
1991-1992 Марко ван Бастен  Холандија Милан Милан 25
1992-1993 Џузепе Сињори  Италија Лацио Лацио 26
1993-1994 Џузепе Сињори  Италија Лацио Лацио 23
1994-1995 Габриел Батистута  Аргентина Фјорентина Фјорентина 26
1995-1996 Игор Проти
Џузепе Сињори
 Италија
 Италија
Бари Бари
Лацио Лацио
24
1996-1997 Филипо Инѕаги  Италија Аталанта Аталанта 24
1997-1998 Оливер Бирхоф  Германија Удинезе Удинезе 27
1998-1999 Марсио Аморосо  Бразил Удинезе Удинезе 22
1999-2000 Андриј Шевченко  Украина Милан Милан 24
2000-2001 Ернан Креспо  Аргентина Лацио Лацио 26
2001-2002 Давид Трезеге
Дарио Хубнер
 Франција
 Италија
Јувентус Јувентус
Пјаченца Пјаченца
24
2002-2003 Кристијан Виери  Италија Интер Интер 24
2003-2004 Андриј Шевченко  Украина Милан Милан 24
2004-2005 Кристијано Лукарели  Италија Ливорно Ливорно 24
2005-2006 Лука Тони  Италија Фјорентина Фјорентина 31
2006-2007 Франческо Тоти  Италија Рома Рома 26
2007-2008 Алесандро Дел Пјеро  Италија Јувентус Јувентус 21
2008-2009 Златан Ибрахимовиќ  Шведска Интер Интер 25
2009-2010 Антонио Ди Натале  Италија Удинезе Удинезе 29
2010-2011 Антонио Ди Натале  Италија Удинезе Удинезе 28
2011-2012 Златан Ибрахимовиќ  Шведска Милан Милан 28
2012-2012 Единсон Кавани  Уругвај Наполи Наполи 29
2013-2014 Чиро Имобиле  Италија Торино Торино 22
2014-2015 Лука Тони
Мауро Икарди
 Италија
 Аргентина
Верона Верона
Интер Интер
22
2015-2016 Гонсало Игуаин  Аргентина Наполи Наполи 36
2016-2017 Един Џеко  Босна и Херцеговина Рома Рома 29
2017-2018 Чиро Имобиле
Мауро Икарди
 Италија
 Аргентина
Лацио Лацио
Интер Интер
29
2018-2019 Фабио Кваљарела  Италија Сампдорија Сампдорија 26
2019-2020 Чиро Имобиле  Италија Лацио Лацио 36
2020-2021 Кристијано Роналдо  Португалија Јувентус Јувентус 29

По играч[уреди | уреди извор]

Ранк Играч Клуб(ови) Држава Титули Сезони
1 Гунар Нордал Милан Милан  Шведска 5 1949–1950, 1950–1951, 1952–1953, 1953–1954, 1954–1955
2 Џузепе Меаца Интер Интер  Италија 3 1929–1930, 1935–1936, 1937–1938
2 Алдо Бофи Милан Милан  Италија 3 1938–1939, 1939–1940, 1941–1942
2 Лујџи Рива Каљари Каљари  Италија 3 1966–1967, 1968–1969, 1969–1970
2 Паоло Пуличи Торино Торино  Италија 3 1972–1973, 1974–1975, 1975–1976
2 Роберто Пруцо Рома Рома  Италија 3 1980–1981, 1981–1982, 1985–1986
2 Мишел Платини Јувентус Јувентус  Франција 3 1982–1983, 1983–1984, 1984–1985
2 Џузепе Сињори Лацио Лацио  Италија 3 1992–1993, 1993–1994, 1995–1996
2 Чиро Имобиле Торино Торино, Лацио Лацио  Италија 3 2013–2014, 2017–2018, 2019–2020

По клубови[уреди | уреди извор]

Титулата Капоканониере е освоена 17 пати од играчи на Милан, за последен пат тоа бил Златан Ибрахимовиќ во 2012
Ранк Клуб Титули
1. Милан Милан 17
2. = Интер Интер 14
2. = Јувентус Јувентус 14
4. = Торино Торино 10
4.= Лацио Лацио 10
6. Рома Рома 9
7. Болоња Болоња 7
8. Фјорентина Фјорентина 5
9. Удинезе Удинезе 4
10.= Каљари Каљари 3
10.= Наполи Наполи 3
10.= Сампдорија Сампдорија 3
13.= Виченца Виченца 2
13.= Ливорно Ливорно 2
15.= Аталанта Аталанта 1
15.= Бари Бари 1
15.= Пјаченца Пјаченца 1
15.= Верона Верона 1

По држави[уреди | уреди извор]

Од странските играчи, Аргентинците ја имаат освојувно титулата Капоканониере најмногу пати, Гонсало Игуаин постигнал 36 гола за Наполи во сезоната 2015-2016
Држава Играчи
 Италија 66
 Аргентина 10
 Шведска 7
 Бразил 4
 Франција 4
 Уругвај 4
 Данска 3
 Австрија 2
 Холандија 2
 Унгарија 2
 Украина 2
 Германија 1
 Велс 1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Serial-scoring Swede who inflamed Milan“. FIFA. Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на 4 September 2013.
  2. „Italy - Serie A Top Scorers“. RSSSF. Посетено на 4 September 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]