Един Џеко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Един Џеко
20150331 2026 AUT BIH 2177 Edin Džeko.jpg
Лични податоци
Полно име Един Џеко[1]
Роден на 17 март 1986 (1986-03-17) (36 г.)
Роден во Сараево, СФРЈ
Висина 1.93 м (6 ст 4 ин)[2]
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 10
Младинска кариера
1996–2003 Железничар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2005 Железничар 40 (5)
2005–2007 Теплице 43 (16)
2005Усти над Лабем 15 (6)
2007–2011 Волфсбург 111 (66)
2011–2015 Манчестер Сити 98 (38)
2015–2016Рома 31 (8)
2016– Рома 80 (47)
Репрезентација
2003–2004 Босна и Херцеговина 19 5 (0)
2006–2007 Босна и Херцеговина 21 5 (1)
2007– Босна и Херцеговина 96 (53)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14
39, 15 март 2014 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16:27, 17 октомври 2013 (UTC)

Един Џеко (роден 17 март 1986) — босански фудбалер кој игра на позицијата напаѓач за калчолигашкиот клуб Рома и фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина. Тој бил именуван за најдобар Босански фудбалер на годината три години по ред.[3] Во Босна и Херцеговина, тој е познат како Босански дијамант.[4][5] Пред да се приклучи на тимот на Рома, тој пружил добри игри во германскиот тим Волфсбург, со кој ја освоил Бундеслигата во сезоната 2008/09. Тој бил втор најдобар стрелец во лигата со 26 постигнати голови. Во сезоната 2009/10, Џеко бил најдобар стрелец со 22 постигнати голови. Тој исто така направил и десет асистенции во двете сезони. Исто така има играно и за екипите на Манчестер Сити, каде што во сезоната 2011-2012 година, ја освоил премиерлигата. Во краиерата има настапувано и за Железничар, ФК Теплице и ФК Усти над Лабем.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“. Premier League. 16 August 2013. Архивирано од изворникот на 2013-08-21. Посетено на 17 August 2013.
  2. „Player Profile: Edin Džeko“. UEFA. Посетено на 30 December 2012.
  3. Mondal, Subhankar (27 December 2010). „Wolfsburg Striker Edin Dzeko Named Bosnian Player Of The Year“. Goal.com. Посетено на 14 January 2011.
  4. „Džeko u Manchester, Grigorije u Mostar“. Sarajevo-x.com. 7 January 2011. Посетено на 8 January 2011.
  5. 'Bosanski dijamant' u Cityju za više od milijun kuna tjedno!“. Gol.hr. 4 January 2011. Посетено на 8 January 2011.