ВФЛ Волфсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Германија ВФЛ Волфсбург
Целосно име Verein für Leibesübungen Wolfsburg
Прекар(и) Волци
Основан септември 12, 1945; пред 70 години (1945-09-12)
Терен Волксваген Арена
Долна Саксонија, Германија
(Капацитет: 30,000)
Сопственик Волксваген АГ
Претседател Франциско Хавиер Гарсија Санц
Тренер Германија Феликс Магат
Лига Бундеслига
2011–12 Бундеслига, 8-мо
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm adidasaltwhite.png
Team colours
Kit body WOLFSBURG 1213h.png
Team colours
Kit right arm adidasaltwhite.png
Team colours
Kit shorts adidasstripeswhite2.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white2.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm STRICON WHITE.png
Team colours
Kit body WOLFSBURG 1011a.png
Team colours
Kit right arm STRICON WHITE.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ВФЛ Волфсбург, или со полното име Verein für Leibesübungen Wolfsburg е германски фудбалски клуб од градот Волфсбург, во Долна Саксонија. Моментално се натпреварува во највисоката по ранг домашна лига, 1. Германска Бундеслига. Клубот е во почетокот основан од страна на работниците во фабриката на Волксваген од Волфсбург, а денес е под 100% сопственост на Волксваген АГ.

Својот прв и единствен наслов во Бундеслигата, тимот го освои во сезоната 2008-09.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]