1. ФК Келн

Од Википедија — слободната енциклопедија
1. ФК Келн
Целосно име1. Фудбал-клуб Келн 01/07 е. В.
ДржаваГерманија Германија
ПрекарЈарци
Основан13 февруари 1948; пред 75 години (1948-02-13)
Бои          црвена и бела
СтадионРајнЕнерги Штадион
Капацитет49,698
ПретседателГерманија Вернер Спинер
МенаџерГерманија Александер Верле
ТренерГерманија Андре Павлак
ЛигаБунделига
2021/227.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

1. ФК Келн (германски: 1. FC Köln) е германски фудбалски клуб од Келн, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Основан е во 1948 година со спојување на два клуба. Во моментов се натпреварува во Втората Бундеслига .

Својте домашни натпревари клубот ги игра на стадионот РајнЕнерги Штадион, кој има капацитет од 49,698 седечки места. Најголеми соперници на Келн му се Борусија Менхенгладбах, Баер Леверкузен и Фортуна Диселдорф.

Пласмани по сезони[уреди | уреди извор]

Сезона Лига Позиција
1999/00. Втора Бундеслига (II) 1. (промоција)
2000/01. Бундеслига (I) 10.
2001/02. Бундеслига (I) 17. (испаднал)
2002/03. Втора Бундеслига (II) 2. (промоција)
2003/04. Бундеслига (I) 18. (испаднал)
2004/05. Втора Бундеслига (II) 1. (промоција)
2005/06. Бундеслига (I) 17. (испаднал)
2006/07. Втора Бундеслига (II) 9.
2007/08. Втора Бундеслига (II) 3. (промоција)
2008/09. Бундеслига (I) 12.
2009/10. Бундеслига (I) 13.
2010/11. Бундеслига (I) 10.
2011/12. Бундеслига (I) 17. (испаднал)

Келн во европските натпреварувања[уреди | уреди извор]

Сезона Конкуренција Група Земјата Тим Резултатот
2017/18. Лига Европа Група Н Англија Арсенал 1-0, 1-3
Србија Црвена ѕвезда 0-1, 0-1
Белорусија БАТЕ Борисов 5-2, 0-1

Стадион[уреди | уреди извор]

РајнЕнерги Штадион

Клубот своjте домашни натпревари ги игра на стадионот РајнЕнерги Штадион, кој има капацитет од 49,698 места (46.134 места). Стадионот е именуван по локалниот енергетски снабдувач РајнЕнерги АГ и ќе биде именуван по договорот до 2014 година. Изграден е во 1921 година, а потоа бил реновиран двапати, за првпат од 1972 до 1975 и повторно од 2002 до 2004, кога реновирањето чинело 47,4 милиони германски марки (120 милиони евра). Димензиите на теренот се 105 x 68 метри.

РајнЕнерги Штадион бил еден од 12-те стадиони домаќини на Светското првенство 2006 одржано во Германија, и на него се одиграле пет натпревари.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Од 1 февруари 2009 година

Бр. Позиција Играч
1 Колумбија Г Фарид Мондрагон
2 Словенија О Мишо Бречко
3 Либан О Јузеф Мохамад
6 Камерун О Пјер Воме
7 Немачка Н Себастијан Фрејс
8 Португалија С Петит
9 Нигерија Н Маназес Ишијаку
10 Немачка Н Лукас Подолски
11 Словенија Н Миливоје Новакович
12 Португалија С Маниш
13 Немачка С Данијел Бросински
14 Србија С Зоран Тошиќ (позајмица)
16 Немачка О Кристофер Шорч
17 Немачка С Кевин Пезони
Бр. Позиција Играч
18 Немачка С Томас Кезлер
19 Турска С Танер Јалчин
20 Мароко О Адил Чихи
21 Бразил С Педро Геромел
22 Француска О Фабрис Ехрет
23 Канада Н Кевин Мекена
24 Ангола С Жозе Пјер Вунгидиса
25 Пољска С Адам Матушчук
27 Немачка О Кристијан Клеменс
29 Немачка Г Себастијан Зелински
31 Немачка О Александер Вабен
32 Немачка С Стефан Салгер
33 Немачка О Михаел Нидриг

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Титулата е освоена пред формирањето на сегашната Бундеслига.
  2. 2,0 2,1 Пред формирањето на сегашната Бундеслига

Надворешни врски[уреди | уреди извор]