ФК Шалке 04

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шалке 04
Logo
Целосно имеФК Шалке 04
ПрекарDie Königsblauen и Die Knappen
Основан4 мај 1904
СтадионВелтинс-Арена
Капацитет61,673
ПретседателГерманија Кристијан Хајдел
ТренерГерманија Доменико Тедеско
ЛигаБундеслига Бундеслига
2017–18Бундеслига, 2-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Фудбалsски клуб Гелзенкирхен-Шалке 04, попознат само како ФК Шалке 04 или Шалке е фудбалски клуб со потекло од областа Шалке во градот Гелзенкирхен, Северна Рајна-Вестфалија. Шалке веќе долго време е еден од најпопуларните фудбалски клубови во Германија, иако големите успеси за клубот се ретки бидејќи најславните денови на клубот се во 1930-тите и раните 1940-ти. Шалке се натпреварува во Бундеслигата, на највисокото ниво во германската фудбалска лига. Фудбалски тим на Шалке е најголемиот спортски клуб со повеќе од 100.000 членови (од август 2011) што го прави втор најголем спортски клуб во Германија. Други спортски активности кој се понудени од страна на клубот се кошарката, ракометот и атлетиката. Клубот е рангиран на четиринаесеттото место меѓу фудбалските клубови во однос на годишниот приход, заработка од € 174,5 милиони во 2012 година.

Шалке го освоил својот прв голем европски трофеј во 1997 година со победата над Интер на пенали во финалето на Купот на УЕФА. Од 2001 година, Шалке настапува на стадионот, Велтинс-Арена. Шалке има долгогодишно соперништво со Борусија Дортмунд, веројатно најмногу распространето и добро познато соперништво во германскиот фудбал, и натпреварите помеѓу двата тима се наведени како Revierderby. Маскотата на клубот се вика Ервин (на герм. Ährwin).

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 5 јануари 2018 [1]
Бр. Позиција Играч
1 Германија ГМ Ралф Ферман (Капитен)
2 САД СР Вестон Меккени
3 Шпанија ОД Пабло Инсуа
5 Србија ОД Матија Настасиќ
7 Германија СР Макс Мејер
8 Германија СР Леон Горецка (вице-капитен)
9 Аргентина НП Франко Ди Санто
10 Алжир СР Набил Бенталеб
11 Украина СР Евгениј Конопјанка
16 Германија НП Фабијан Резе
17 Франција СР Бенџамин Стамбули
18 Германија СР Даниел Калигиури
19 Австрија НП Гвидо Бургшталлер
Бр. Позиција Играч
20 Германија ОД Тило Керер
21 Германија ОД Саша Ритер
22 Хрватска НП Марко Пјаца (на позајмица од Јувентус)
23 Германија НП Седрик Тухерт
24 Германија ОД Бастијан Очипка
25 Мароко СР Амин Арит
28 Австрија СР Алесандро Шепф
29 Бразил ОД Налдо
32 Гана НП Бернард Тепкетеј
33 НП Донис Авдијај
34 Австрија ГМ Михаил Лангер
35 Германија ГМ Александар Нјубел
36 Швајцарија НП Брел Емболо

Титули[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squad Overview“. FC Schalke 04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]