Бастијан Очипка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бастијан Очипка
Oczipka, Bastian StP 09-10 WP.JPG
Лични податоци
Роден на 12 јануари 1989 (1989-01-12) (32 г.)
Роден во Бершки Гладбах, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
Број 6
Младинска кариера
Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008 Баер Леверкузен II Баер Леверкузен II 4 (0)
2008-2012 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 9 (0)
2008-2009Ханза Росток Ханза Росток 42 (0)
2010-2011Ст. Паули Ст. Паули 36 (1)
2012-2017 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 146 (2)
2017- Шалке 04 Шалке 04 50 (1)
Репрезентација
2008-2009 Германија Германија 20 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Бастијан Очипка (р. 12 јануари 1989, во Бершки Гладбах) — германски фудбалер, лев бек на Ајнтрахт Франкфурт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]