ФК Ханза Росток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ханза Росток
Logo
Целосно име ФК Ханза Росток е.В.
Основан 28 декември 1965
Стадион ДКБ-Арена
Капацитет 29.000
Претседател Германија Роберт Мариен
Тренер Германија Павел Дочев
Лига 3. лига
2017–18 3. лига, 6-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Ханза Росток е германски фудбалски клуб со седиште во градот на Росток, Мекленбург-Западен Ворпромен. Тие се појавиле како еден од најуспешните клубови од поранешна Источна Германија и направија неколку сезони во Бундеслигата.

Ханза Росток играше во втората Бундеслига во сезоната сезоната 2011-2012, но претрпе испаѓање во третата лига по поразот со 5-4 од Унион Берлин во претпоследниот натпревар од сезоната.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Тимот е формиран кога саксонската екипа Емпор Лаутер се сели во градот Росток и го менува своето име во Емпор Росток, клуб претходник на Ханза. Во 1965 година клубот го добива денешното име Ханза Росток.

Во 1991 година екипата на Ханза станува шампион на Источна Германија, а истата година го освоиле и купот на оваа поранешна држава.

Пласмани[уреди | уреди извор]

Стадион[уреди | уреди извор]

Ханза настапувала на стадионот Отзештадион од 1954 година. Во 2001 година, капацитетот на стадионот бил зголемен на 30,000 гледачи. На 2 јули 2007, правата за името биле продадени на Deutsche Kreditbank(DKB), па оттука и новото официјално име е "ДКБ-арена".

Играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]