ФК Ајнтрахт Франкфурт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајнтрахт Франкфурт
ПрекарDie Adler („Орли“)
Основанмарт 8, 1899; пред 124 години (1899-03-08)
СтадионДојче Банк Парк
Капацитет57,706
ПретседателПетер Фишер (клуб)
МенаџерГерманија Дино Топмелер
ЛигаБундеслига
2022/237.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
фinco
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Ајнтрахт Франкфурт (германски: Eintracht Frankfurt) е спортска асоцијација од Франкфурт на Мајна во Германија . Покрај фудбалот, здружението исто така негува кошарка, рагби, хокеј на трева и одбојка. Боите на фудбалскиот клуб се црвена, црна и бела. Тој во моментов се натпреварува во Бундеслигата во Германија .

Историја[уреди | уреди извор]

Во периодот од 1899 година до 1927 година во Франкфурт се формирале неколку клубови, кои биле споени и раздвоени. Првиот меѓу нив е ФК Викторија 1899, основан на 8 март истата година. Во финалето, фудбалскиот клуб Ајнтрахт Франкфурт е формиран во 1967 година година.

Ајнтрахт никогаш немал премногу успех на национално ниво, без постигнување на значителен успех пред Втората светска војна. Во поствоената Германија, „орлите“ освоиле две првенства во јужната зона - 1953 година и 1959 година. По војната, добро играле во групната игра, па играле за титула со локалниот соперник Кикерс од Офенбах . Возбудливиот последен круг на Берлин на 28 јуни завршил со победата на Ајнтрахт по продолжувањето на 5: 3 и тоа била единствената титула во историјата на клубот.

Во историјата на европскиот фудбал, Ајнтрахт влезе следната година како учесник во најатрактивниот финален натпревар во историјата на Купот на шампионите . Алфредо ди Стефано и Ференц Пускас на германските шампиони им ги дале сите голови во победата од 7: 3 во Парк Хемден .

Кога Бундеслигата била основана (1963), Ајнтрахт бил еден од 16-те членови и ќе остане непроменет во првите 33 првенства. Во ова време, клубот освоил трофеј во Купот на Германија - 1974, 1975, 1981, 1988 и 2018 година година. Најголем успех бил постигнат во 1980 година кога Ајнтрахт го освоил Купот на УЕФА. Четири германски екипи играле во полуфиналето оваа сезона, а Ајнтрахт ги победил Баерн и Борусија Менхенгладбах.

Најблиската нова титула на Ајнтрахт била во 1992 година кога загубил два бодови на крајот од сезоната за Штутгарт, но никогаш не завршил на првите две позиции во Бундеслигата. Оттогаш, Ајнтрахт е постојан патник од првата во втората лига и назад.

Фудбалскиот клуб станал акционерско друштво на 1 јули 2000 година година. Тој е предводен од тројца членови на управниот одбор, предводени од претседателот Херберт Брухаген, поранешен играч на Гитерсо (1969-1982). Управниот одбор е надгледуван од осумчлен надзорен одбор на чело со Херберт Бекер, претставник на главниот спонзор на Ајнтрахт од Фрапорт (аеродром во Франкфурт).

Успех[уреди | уреди извор]

Национално[уреди | уреди извор]

 • Германско првенство ( пред Бундеслигата ) [1]
  • Шампион (1)  : 1959.
  • Втора класа (1)  : 1932.
 • Германски Куп
  • Освојувач (5)  : 1973/74, 1974/75, 1980/81, 1987/88, 2017/18.
  • Финалист (4)  : 1963/64, 2005/06, 2016/17, 2022/23.
 • Супер купот на Германија
  • Финалист (2)  : 1988, 2018
 • Втора Бундеслига
  • Шампион (1)  : 1997/98.
 • Фуџи купот во Германија (скок напред лига)
  • Освојувач (1)  : 1992.
  • Финалист (1)  : 1994.

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Тим во сезоната 2023/2024[уреди | уреди извор]

Од 31 август 2023 година. [2]

Бр. Позиција Играч
1 Германија ГМ Кевин Трап
3 Еквадор ОД Вилијан Пачо
4 Германија ОД Робин Кох
5 Хрватска СР Хрвое Смолчиќ
6 Хрватска СР Кристијан Јакиќ
7 Египет НП Омар Mармуж
8 Алжир СР Фарес Чаиби
15 Тунис СР Ељес Скири
16 Шведска СР Хуго Ларсон
17 Германија СР Себастијан Роде
18 Германија НП Џесик Нганкам
20 Јапонија СР Макото Хасебе
21 Аргентина НП Лукас Аларио
22 САД ОД Тимоти Чандлер
23 Норвешка СР Јенс Петер Хауге
24 Португалија ОД Аврелио Бута
26 Франција СР Ерик Јуниор Дина Ебимбе
27 Германија СР Марио Геце
Бр. Позиција Играч
28 Германија СР Марсел Вениг
29 Франција ОД Нилс Нкунку
30 САД СР Пакстен Аронсон
31 Германија ОД Филип Макс
33 Германија ГМ Јенс Грал
35 Бразил ОД Тута
36 Германија СР Ансгар Кнауф
37 Германија СР Сидни Ребигер
40 Бразил ГМ Кауа Сантос
41 Албанија ГМ Симон Симони
43 Германија НП Ноел Футкеу
44 Еквадор ОД Дејвис Баутиста
45 Германија СР Меди Лун
46 Германија ОД Дарио Гебур
48 Шпанија НП Начо Фери
49 Германија СР Харпреет Готра
Германија ОД Намди Колинс

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Germany - Eintracht Frankfurt - Results, fixtures, squad, statistics, photos, videos and news“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 28 February 2017.
 2. Први тим[мртва врска], eintracht.de, Посетено на 31.08.2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]