Куп на шампиони 1959/60

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1959/60
Податоци за купот
Датуми26 август 1959 — 18 мај 1960 година
Екипи26
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(5. титула)
Вице-шампионГерманија Ајнтрахт Франкфурт
Статистики за купот
Одиграни натпревари29
Постигнати голови129 (4.45 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Унгарија Ференц Пушкаш (12 голови)

Куп на шампиони 1959/60 — 5-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 18 мај 1960 година на стадионот Хемпден парк во Глазгов. Во тој меч Реал Мадрид издвоил победа над Ајнтрахт Франкфурт со резултат 7:3, што претставува најголем број на голови постигнати во едно финале на Купот на шампионите. Ова за Реал Мадрид претставувала рекордна петта титула во низа.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Женес Луксембург 6:2 Полска Лоч 5:0 1:2
Фенербахче Турција 4:3 Унгарија Чепел 1:1 3:2
Ница Франција 4:3 Ирска Шамрок Роверс 3:2 1:1
Форверц Берлин Источна Германија 2:3 Англија Вулверхемптон Вондерерс 2:1 0:2
Олимпијакос Кралство Грција 3:5 Италија Милан 2:2 1:3
ЦСКА Софија Бугарија 4:8 Шпанија Барселона 2:2 2:6
Ренџерс Шкотска 7:2 Белгија Андерлехт 5:2 2:0
Црвена Ѕвезда Братислава Чешка 4:1 Португалија Порто 2:1 2:0
Линфилд Северна Ирска 3:7 Шведска Гетеборг 2:1 1:6
Винер Спорт-Клуб Австрија 2:1 Романија Петролул Плоешти 0:0 2:1
Ајнтрахт Франкфурт Германија -1 Финска КуПС

Забелешка: Реал Мадрид, Црвена Ѕвезда, Јанг Бојс, Б 1909 и Спарта Ротердам директно се пласирале во осмина финалето.

1 КуПС се повлекол од натпреварувањето.

Осмина финале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Фенербахче Турција 3:31 Франција Ница 2:1 1:2
Реал Мадрид Шпанија 12:2 Луксембург Женес 7:0 5:2
Милан Италија 1:7 Шпанија Барселона 0:2 1:5
Црвена Ѕвезда Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1:4 Англија Вулверхемптон Вондерерс 1:1 0:3
Јанг Бојс Швајцарија 2:5 Германија Ајнтрахт Франкфурт 1:4 1:1
Б 1909 Данска 2:5 Австрија Винер Спорт-Клуб 0:3 2:2
Спарта Ротердам Холандија 4:42 Шведска Гетеборг 3:1 1:3
Ренџерс Шкотска 5:4 Чешка Црвена Ѕвезда Братислава 4:3 1:1

1 Ница го победила Фенербахче со резултат 5:1 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирала во четвртфиналето.

2 Спарта Ротердам го победила Гетеборг со резултат 3:1 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирала во четвртфиналето.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ница Франција 3:6 Шпанија Реал Мадрид 3:2 0:4
Барселона Шпанија 9:2 Англија Вулверхемптон Вондерерс 4:0 5:2
Ајнтрахт Франкфурт Германија 3:2 Австрија Винер Спорт-Клуб 2:1 1:1
Спарта Ротердам Холандија 3:31 Шкотска Ренџерс 2:3 1:0

1 Ренџерс ја победил Спарта Ротердам со резултат 3:2 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирал во полуфиналето.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Мадрид Шпанија 6:2 Шпанија Барселона 3:1 3:1
Ајнтрахт Франкфурт Германија 12:4 Шкотска Ренџерс 6:1 6:3

Финале[уреди | уреди извор]

18 мај 1960 година
Реал Мадрид Шпанија 7–3 Германија Ајнтрахт Франкфурт Хемпден парк, Глазгов
Публика: ~135.000
Судија: Џон Моет (Шкотска)
Ди Стефано гол 27' гол 30' гол 73'
Пушкаш гол 46' гол 56' гол 60' гол 71'
Крес гол 18'
Стејн гол 72' гол 75'