Алфредо Ди Стефано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ди Стефано играјќи за Шпанија во 1960 година

Алфредо Стефано Ди Стефано Лауле [1] ( 4 јули 1926 - 7 јули 2014 година) беше професионален фудбалер и тренер роден во Аргентина, кој играше како напаѓач, кој се смета за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња. Наречен „Саета рубија“ („Руса стрела“),[2][3][4] тој е најпознат по неговите достигнувања со Реал Мадрид, каде што беше клучен во доминацијата на клубот во Европскиот куп и во Ла Лига во текот на 1950-тите. . Заедно со Франциско Генто и Хосе Марија Зарага, тој беше еден од тројцата играчи кои учествуваа во сите пет победи, постигнувајќи голови во секое од петте финалиња. Ди Стефано играше меѓународен фудбал најмногу за Шпанија откако се пресели во Мадрид, но играше и за Аргентина и Колумбија .

Ди Стефано ја започна својата кариера во аргентинскиот клуб Ривер Плата на 17-годишна возраст, во 1943 година. За сезоната 1946 тој беше на позајмица во клубот Атлетико Хуракан, но се врати во Ривер во 1947 година. Поради штрајк на фудбалери во Аргентина во 1949 година, Ди Стефано отишол да игра за Милонариос од Богота во колумбиската лига .[5] Тој освои шест шампионски титули во првите 12 години од кариерата во Аргентина и Колумбија.[6][7] По неговиот договор со Реал Мадрид, тој беше составен дел на еден од најуспешните тимови на сите времиња. Тој постигна 216 лигашки голови на 282 натпревари за Реал (тогаш клупски рекорд, откако беше надминат од Раул и Кристијано Роналдо ), постигнувајќи успешно партнерство со Ференц Пушкаш . 49 гола на Ди Стефано во 58 натпревари беше највисокиот резултат на сите времиња во европските купови . Оттогаш, рекордот беше надминат од неколку играчи, а првиот во 2005 година беше Раул од Реал Мадрид. Ди Стефано постигна гол во пет последователни финалиња на европските купови за Реал Мадрид помеѓу 1956 и 1960 година, вклучувајќи хет- трик во последното. Можеби најважниот момент во неговото време со клубот беше нивната победа со 7-3 над Ајнтрахт Франкфурт во финалето на Европскиот куп во 1960 година на Хампден Парк, натпревар кој многумина го сметаат за најдобрата изложба на клупскиот фудбал што некогаш била видена во Европа.[5] Тој се преселил во Еспањол во 1964 година и играл таму до пензионирањето на 40-години [7]

Ди Стефано беше награден со Златната топка за европски фудбалер на годината во 1957 и 1959 година.[6] Тој во моментов е шести највисок стрелец во историјата на шпанската прва дивизија и трет стрелец на Реал Мадрид во лигата на сите времиња. Тој е водечки стрелец на Мадрид во историјата на Ел Класико, заедно со Кристијано Роналдо.[8][9] Во ноември 2003 година, за да го прослави јубилејот на УЕФА, тој беше избран за златен играч на Шпанија од Кралската шпанска фудбалска федерација како нивен најистакнат играч во последните 50 години.[10] Тој беше избран за четврти, зад Пеле, Диего Марадона и Јохан Кројф, на гласањето организирано од магазинот Франс Фудбал кој ги консултираше нивните поранешни добитници на Златна топка за да го изберат фудбалер на векот.[11] Во 2004 година, тој беше именуван од Пеле на листата на ФИФА 100 на најдобри живи играчи во светот (во септември 2009 година, тој рече дека Ди Стефано бил најдобриот играч „восекогаш“).[12] Во 2008 година, Ди Стефано беше почестен од УЕФА и од Реал Мадрид со специјална награда за претседател издадена од ФИФА на церемонија во Мадрид, каде што беше откриена и статуа. Тогаш претседателот на УЕФА, Мишел Платини го нарече Ди Стефано „голем меѓу великаните“, додека современиците Еузебио и Џаст Фонтен сугерираа дека тој е „најкомплетниот фудбалер во историјата на играта“.[13]

Роден во Баракас, соседството на Буенос Аирес ( Аргентина), Ди Стефано бил син на Алфредо ди Стефано, прва генерација Италијанец Аргентинец (неговиот татко Микеле емигрирал во Аргентина од Николоси во 19 век) и Еулалија Лауле Гилмонт, Аргентинка од Француско и ирско потекло со нејзините роднини од Свинфорд, округот Мајо .[14][15][16]

 1. „Di Stéfano Profile“ (шпански). Realmadrid.com. Архивирано од изворникот на 15 July 2011.
 2. „The birth of the Saeta Rubia“ (шпански). Clarin. 16 July 2005. Архивирано од изворникот на 13 December 2008. Посетено на 1 December 2008.
 3. „Saeta Rubia (Movie)“. Архивирано од изворникот на 30 September 2020. Посетено на 1 December 2008.
 4. „Alfredo di Stéfano was one of football's greatest trailblazers“. The Guardian. 7 July 2014. Архивирано од изворникот на 25 July 2020. Посетено на 8 July 2014.
 5. 5,0 5,1 „Alfredo Di Stéfano, Soccer Great, Dies at 88“. NY Times. 7 July 2014. Архивирано од изворникот на 4 March 2020. Посетено на 8 July 2014.
 6. 6,0 6,1 „Alfredo Di Stefano: Real Madrid legend dies at the age of 88“. BBC. 7 July 2014. Архивирано од изворникот на 8 July 2014. Посетено на 8 July 2014.
 7. 7,0 7,1 „Alfredo Di Stefano, celebrated soccer player, dies at 88“. The Washington Post. 7 July 2014. Архивирано од изворникот на 5 February 2021. Посетено на 8 July 2014.
 8. Burton, Chris (20 November 2016). „Ronaldo matches Di Stefano record with Clasico goal at Camp Nou“. Goal. Архивирано од изворникот на 26 February 2021. Посетено на 27 May 2018.
 9. „Ronaldo equals Di Stefano's Real Madrid Clasico goalscoring record“. Sportskeeda. 6 May 2018. Архивирано од изворникот на 12 June 2018. Посетено на 27 May 2018. Alfredo Di Stefano's record of 18 Real Madrid goals in Clasico matches against Barcelona has been matched by Cristiano Ronaldo.
 10. „Golden Players take centre stage“. Архивирано од изворникот на 12 March 2007. Посетено на 4 February 2010.. UEFA.com (29 November 2003).
 11. „RSSSF.com – Various Lists of 'Players of the Century/All-Time'. Архивирано од изворникот на 31 December 2015.
 12. Brown, Lucas. „Di Stefano Was The Best, Maradona Could Not Score With His Head - Pele“. Goal. Архивирано од изворникот на 7 February 2021. Посетено на 27 August 2020.
 13. „Football world honors Real Madrid legend Di Stefano“. China Daily. 19 February 2008. Архивирано од изворникот на 7 February 2021. Посетено на 27 June 2010.
 14. Brian Glanville, Soccer. A history of the game: its players, and its strategy, Crown Publishers 1968, p. 154
 15. „Legends: Alfredo Di Stefano“. realmadrid-football.blogspot.it. 31 March 2011. Архивирано од изворникот на 13 June 2017. Посетено на 6 January 2013.
 16. „Madrid legend could have been an Irish 'Don'. Herald.ie. 25 February 2009. Архивирано од изворникот на 29 November 2014. Посетено на 22 November 2014.