ФК Еспањол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еспањол
Целосно име Reial Club Deportiu Espanyol de Barcelona
Основан 13 октомври 1900; пред 119 години
Распаднат
Стадион Стадион Корнеља-Ел Прат,

Барселона, Шпанија

Капацитет 40.000
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Еспањол ( кат.:   ; "Royal Spanish Sports Club of Barcelona"), е професионален спортски клуб со седиште во Барселона, Шпанија .

Основан е во 1900 година, клубот игра во Ла Лига, највисоката дивизија на шпанскиот фудбал и ги игра своите домашни натпревари на стадионотот Корнељи-Ел Прат , кој има до 40.000 гледачи. Еспањол четири пати го освои Копа дел Реј, неодамна во 2006 година, а стигна и до финалето на Купот на УЕФА во 1988 и 2007 година . Тимот се натпреварува во Барселона Дерби против ФК Барселона .

Име[уреди | уреди извор]

Првично познат како Сосиедад Еспањо де Фудбал на основањето, една година подоцна името е Клубот Еспањол де Фотбол . Овој клуб го освои Чампионатот де Каталонија трипати помеѓу 1906 и 1908 година. Во 1909 година, клубот беше рестартиран како Клуб Депортиво Еспањол, а во 1910 година ги усвои денешните бои. Еспањол е еден од неколкуте шпански фудбалски клубови кои доби покровителство од страна на шпанската круна и на тој начин има право да користи Реал во неговите имиња и кралската круна на нивните значки. Ова право му беше доделено на Еспањол во 1912 година од Алфонсо XIII и клубот последователно стана познат како Реал клуб Депортиво Еспањол .[1]

По поразот на истиот крал во 1931 година и прогласувањето на Втората Шпанска Република, заради забрана на кралските симболи, клубот го усвои повеќе каталонско / републиканско пријателско име, Клуб Еспортиу Еспањол . По Шпанската граѓанска војна, името се вратило.

Клубот го презеде каталонскиот правопис за своето име во февруари 1995 година. Зборот „ Депортиу “ во Реал клуб Депортиу Еспањол де Барселона е каталозизирана форма на оригиналниот збор „ Депортиво “ ( Кастилијан ), и покрај тоа што точниот збор е „ Еспортиу “ на каталонскиот јазик. Овој избор беше направен со цел да се задржат иницијалите „РЦД“ во клупското име.

Историја[уреди | уреди извор]

Основање и клупска култура[уреди | уреди извор]

Прв штит на Клуб Еспањол де Фотбол
ФК Еспањол де Барселона, каталонски шампион во 1904 година
ФК Еспањол во 1912 година.
Рикардо Самора со Еспањол

Еспањол е основан на 28 октомври 1900 година од Ангел Родригес Руиз (1879-1959), студент по инженерство на Универзитетот во Барселона . Оригиналниот дом на клубот се наоѓал во округот Сарија ; Еспањол беше првиот клуб во Шпанија кој го формираа исклучиво шпанските навивачи на играта.

Клубот првично играше во светложолти дресови, а бојата на шорцевите му беше оставена на поединечниот играч. Еден пријател на основачот на клубот поседувал бизнис со текстил и се случило да остане изобилство на жолт материјал што останал од некоја работа. Во 1910 година, клубот го смени името во Клубот Депортиво Еспањол и ги избра сините и белите ленти како бои за дресот и како главни бои на клупската значка. Сино-белите беа избрани во чест на боите кои се појавуваат на штитот на големиот сицилијанско-арагонески адмирал Роџер де Ллрија, кој пловеше низ Средоземјето заштитувајќи ги интересите на круната на Арагон во средниот век . Клубот беше успешен уште од самиот почеток, освојувајќи го Каталонското фудбалско првенство во 1903 година и последователно играше во Копа дел Реј .

Во 1994 година, Еспањол го создаде својот резервен тим, Еспањол Б, кој моментно игра во Сегунда Дивижн Б (Segunda División B).

Две УЕФА Куп финалиња: 1986-2009[уреди | уреди извор]

Хавиер Климент бил ангажиран во 1986 година. Во својата прва сезона, тој го однесе тимот на 3-то место, квалификувајќи се за УЕФА Купот . Тие ги совладаа Борусија Менхенгладбах, Милан, Милан, Интер, Т.Ј. Витковице и Клубот Бриж КВ за да стигнат до финалето, губејќи на пеналите на Баер Леверкузен по ремито со 3: 3.[2] Следеа две испаѓања, но клубот остана во Ла Лига од освојувањето на Сегунда Дивисион во 1993-94 година .

Еспањол победи во финалето од 2: 1 во Копа дел Реј во 2000 година против Атлетико Мадрид на Месталја, прва победа во Купот од 1940 година.[3] Шест години подоцна, под Мигел Анхел Лотина, клубот повторно победи, овој пат 4-1 против Реал Сарагоса во Мадрид, со головите на Раул Тамудо, Луис Гарсија (два) и Коро .[4]

Со оваа победа во купот, Еспањол влезе во УЕФА Купот. Тие ги освоија сите свои групни игри, пред да ги испратат Ливорно, Макаби Хаифа, Бенфика и Вердер Бремен за да стигнат до финалето. Во финалето, што се одржа на 16 мај во Хампден Парк во Глазгов, Еспањол изгуби од Севиља со 3: 1 во престрелка по ремито 2: 2.[5] Тие станаа единствената фудбалска репрезентација во историјата на УЕФА Купот која остана без пораз на турнирот, но сепак не го однесе дома трофејот. Волтер Пандијани, кој го напуштил клубот на крајот на сезоната, беше најдобар стрелец на УЕФА Купот таа сезона. На 9 јуни 2007 година, Тамудо стана највисокиот стрелец на Еспањол, откако ги надмина 111 голот постигнат од Рафаел Маранон, а ноќта ја заврши со 113.

На 31.05.2009 година, Еспањол го одигра својот последен натпревар на гостувањето кај Естадио Олимпико де Монтјуик, со 3: 0 пораз на Малага . Еспањол играше во Естади Олимпик откако се пресели од претходниот терен во Сарија. Со овој потег, клупскиот талисман Раул Тамудо имаше играно на три различни домашни стадиони со својот клуб: Сариа, Монтјуик и на почеток на сезоната 2009-10, Корнела-Ел Прат.

Последниве години[уреди | уреди извор]

Во јануари 2009 година, поранешниот дефанзивец на Еспањол, Маурисио Покетино, беше ангажиран како менаџер со клубот во зоната за испаѓање - неговата прва сениорска работа.[6] Победи со 2-1 против соперникот Барселона на „Камп Ноу“ во февруари за да помогне во одржување на клубот; Барселона, под Жузеп Гвардиола, ја освои тројната круна во сезоната.[7]

После 12 сезони играње на „ Естади Олимпик де Монтјуик“, Еспањол се пресели во Естади де Корнели-Ел Прат . Новиот стадион беше официјално отворен на 2 август 2009 година со натпревар помеѓу Еспањол и Ливерпул, а потоа следуваше двомечот на Бен Сахар .[8] Шест дена подоцна, капитенот на Еспањол, Даниел Јарке, почина од срцев удар, на возраст од 26 години, во населбата Фиренца во Коверчиано, каде клубот беше во тоа време, откако играше неколку натпревари во Италија.[9] Оттогаш, на секој натпревар во 21-та минута - неговиот поранешен број на дресови - за цела минута се прави овација во негова чест.

Откако Почетино замина во 2012 година, клубот се одржуваше во врвниот лет под серија други менаџери. Во јануари 2016 година, кинескиот стопанственик Чен Јаншенг го презеде клубот со стекнување на 54% од акциите.[10] Во сезоната 2018–19, Еспањол заврши на 7-то место, со што се врати во Европската Лигата за првпат од последниот настап во периодот 2006–07 година.[11]

Стадион[уреди | уреди извор]

Од 1923 година до 1997 година, Еспањол ги играше своите домашни натпревари во Естади де Сариа во областа Сариа-Сант Герваси во Барселона. Во 1997 година, тие се преселија во Estadi Olímpic Lluís на Монтјик . За почетокот на сезоната 2009-10, Еспањол се пресели во новоизградениот стадион РЦДЕ (познат и како Естади Корнела-Ел Прат ) помеѓу Корнела де Лобрегат и Ел Прат де Лобрегат .

Резиме на натпреварувањата[уреди | уреди извор]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Во 1928 година, Еспањол стана основачки член на Ла Лига, а во 1929 година, екипата го освои својот прв Копа дел Реј . Еспањол има завршено најголем број сезони во Ла Лига без всушност да ја освои титулата.
 • Тимот се квалификуваше седум пати за Купот на УЕФА (вклучително и квалификациите 2006-07 по победата во Купот на Шпанија во 2006 година) и стигна до финалето во 1988 година,[12][13][14][15] загуби од Баер Леверкузен од тогашната- Западна Германија на пенали (3-2), по незаборавното финале дома и на гостински терен (3-0 во Барселона, 0-3 во Леверкузен ) [16][17] и во 2007 година, губејќи од Севиillaа на уште еден пенал удар. круг (3: 1), по незаборавен натпревар (заврши 1-1 по нормално време и 2–2 по дополнително време).

Почести[уреди | уреди извор]

Машки фудбал[уреди | уреди извор]

Домашни натпревари[уреди | уреди извор]

 • Копа дел Реј [18]
Победници (4): 1929, 1940, 2000, 2006 година
Финалисти (5) : 1911, 1915, 1941, 1947, 1957 година
 • Суперкупа де Еспана
Финалисти (2) : 2000, 2006 година
 • Сегунда Дивизион [19]
Победник (1): 1993–94 година

Меѓународни натпревари[уреди | уреди извор]

Финалисти (2): 1987–88, 2006–07

Регионални натпревари[уреди | уреди извор]

 • Првенство де Каталуња [20]
Победници (11): 1903–04, 1905–06, 1906–07, 1907–08, 1911–12, 1914–15, 1917–18, 1928–29, 1932–33, 1936–37, 1939–40
 • Суперкупа де Каталунија
Победници: 2016 година [21]

Женски фудбал[уреди | уреди извор]

 • Примера Дивизион
Победници (1): 2005–06
Финалисти (3): 2006–07, 2009–10, 2010–11
 • Копа де ла Реина
Победници (6): 1996, 1997, 2006, 2009, 2010, 2012 година
Финалисти (4): 1990, 2002, 2007, 2011 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „History“. RCD Espanyol. Посетено на 27 January 2018.
 2. „El Espanyol tocó la gloria ante el Bayer Leverkusen“ [Espanyol touched glory against Bayer Leverkusen]. Mundo Deportivo (шпански). 4 May 2013. Посетено на 28 February 2020.
 3. Segurola, Santiago (28 May 2000). „El Espanyol se corona en Mestalla“ [Espanyol crowned in Mestalla]. El País (шпански). Посетено на 28 February 2020.
 4. „El Espanyol conquista su cuarta Copa del Rey“ [Espanyol win their fourth Copa del Rey]. El Mundo (шпански). 12 April 2006. Посетено на 28 February 2020.
 5. „Palop ensures cup joy for Sevilla“. uefa.com. 17 May 2007.
 6. „Pochettino replaces luckless Mané at Espanyol“. UEFA. 20 January 2009. Посетено на 28 February 2020.
 7. Bate, Adam (1 October 2016). „How Mauricio Pochettino's Espanyol beat Pep Guardiola's Barcelona“. Sky Sports. Посетено на 28 February 2020.
 8. Collins, Ben (2 August 2009). „Reds suffer pain in Spain“. Посетено на 28 February 2020.
 9. „Espanyol stunned by Jarque death“. BBC. 8 August 2009.
 10. „New Espanyol owner aiming for Champions League within three years“. The Guardian. 22 January 2016. Посетено на 28 February 2020.
 11. Gillingham, Geoff (30 August 2019). „Friendly Europa League draw for Sevilla, Getafe and Espanyol“. Marca. Посетено на 28 February 2020.
 12. Licia Granello (October 22, 1987). „Il Milan è già disperato“. la Repubblica (италијански). стр. 25.
 13. Licia Granello (November 5, 1987). „Un Milan senza attacco Una partita senza storia“. la Repubblica (италијански). стр. 33.
 14. Gianni Mura (November 26, 1987). „Ma l' Inter soffre ancora“. la Repubblica (италијански). стр. 23.
 15. Gianni Mura (December 10, 1987). „L' Inter perde l' ultima chance“. la Repubblica (италијански). стр. 23.
 16. „Finale UEFA Tre gol dell' Espanyol“. la Repubblica (италијански). May 5, 1988. стр. 33.
 17. „Coppa UEFA Il Bayer vince ai rigori“. la Repubblica (италијански). May 19, 1988. стр. 23.
 18. „Spain – List of Cup Finals“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Посетено на 9 April 2016.
 19. „Spain – List of Second Division Champions“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Посетено на 9 April 2016.
 20. „Spain – List of Champions of Catalonia“. RSSSF. Посетено на 17 February 2017.
 21. „El Espanyol gana la Supercopa“ [Espanyol win the Supercup]. Mundo Deportivo. Roger Torelló. 25 October 2016. Посетено на 6 May 2018.