Месталја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месталја
CAMP DE MESTALLA GRADA DE LA MAR 2014.JPG
Место Авенида Суеција, s/n
46010 - Валенсија
Координати 39°28′28.76″N 0°21′30.10″W / 39.4746556° СГШ; 0.3583611° ЗГД / 39.4746556; -0.3583611
Отворен 20 мај 1923
Сопственик ФК Валенсија
Архитект Франсиско Алменар Куенза
Поранешни имиња Стадион Луиз Казанова (1969—1994)
Игра
Гледачи 55.000

Стадион Месталја (шпански: Estadio de Mestalla; валенсијански: Estadi de Mestalla) — фудбалски стадион во Валенсија, Шпанија. Стадионот е домаќин на ФК Валенсија и има сместивост од 55.000 седишта, при што е рангиран во петте најголеми стадиони во Шпанија.

Историја[уреди | уреди извор]

Стадионот Местаља беше инаугуриран со пријателскиот натпревар на 20 мај 1923 година помеѓу ФК Валенсија и ФК Леванте на новиот стадион со сместивост од 17 000 гледачи, што е зголемен на 25 000 гледачи четири години подоцна. Во текот на Граѓанската војна Местаља беше искористена како концентрациониот логор а и магацин за складирање. Тоа ќе се задржи само на неговата структура, бидејќи остатокот е празна парцела на земјиште без тераси и демонстративни оштети за време на војната.

Во текот на 1950-тите години Местаља беше реновирана, што резултира со стадион со сместивост за седење од 45 500 гледачи. Таа беше сериозно оштетена од страна на големите поплави во 1957 година во Валенсија. Стадионот наскоро се врати во оперативна употреба со уште некои подобрувања, како што се додавање на вештачко осветлување, и беше отворена во текот на фестивалските свечености во 1959 година.

Во 1969 година името на стадионот е изменета во стадионот Луис Казанова, во чест на претседателот на клубот Луис Казанова Гинер. Промената траеше една четвртина од XX век, кога Казанова призна дека тој бил целосно обземен од таква чест и побара во 1994 година името на стадионот да се врати на Местаља.

Во 1972 се отвори седиштето на клубот, кое се наоѓало во задниот дел на нумерираните тераси. Тоа се состои од канцеларија дизајнирана во авангарда стил со трофејна сала, која го соржи знамето на клубот. Летото 1973 година се воведе уште една промена на Местаља, воведувањето на целосни места за седење, што значеше елиминација на четиринаесет редови на стоење тераси.

Иднината[уреди | уреди извор]

CAMP DE MESTALLA 2014.jpg

Заменскиот стадион, Нова Местаља или Nou Mestalla, почна да гради во 2007 година, но сѐ уште не е завршен. Новиот стадион треба да има сместивост од 61 500 места за седење.

Меѓународни натпревари и Куп финалето[уреди | уреди извор]

На Местаља се одиграа натпревари на фудбалската репрезентација на Шпанија за првпат во 1925 година.Исто така, Местаља беше избрано место за групната фаза на репрезентацијата на Шпанија на Светското првенство во фудбал 1982 [1] и за време на Летни олимписки игри 1992 одржани во Барселона, каде што Шпанија го освои златото.[2][3]

На Местаља се одиграа значајни меѓународни натпревари, од кои девет во финалето на Шпанскиот куп, Копа дел реј, исто така, беше привремен дом на ФК Леванте, дом на шпанската репрезентација и егзил за Кастељон и на Реал Мадрид во Купот на европските шампиони. Местаља беше домаќин на купот во 2011 година Копа дел Реј помеѓу Барселона и Реал Мадрид и во 2014 година на Копа дел Реј помеѓу истите две екипи.

Светско првенство во фудбал 1982[уреди | уреди извор]

Стадионот беше едно од местата каде што се играше Светското првенство во Фудбал, и на него се одиграа следните натпревари:

Date Team #1 Res. Team #2 Round
1982-06-16  Шпанија 1–1 [[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас Група 5 (Прва рунда)
1982-06-20  Шпанија 2–1  Југославија Група 5 (Прва рунда)
1982-06-25  Шпанија 0–1  Северна Ирска Група 5 (Прва рунда)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.rsssf.com /tables/82full.html
  2. http : //www.rsssf.com/tableso/ol1992f-det.html
  3. 1992 Летни олимписки игри официјалниот извештај. Том 2. стр. 334-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]