Прејди на содржината

ФК Леванте

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фк Леванте е шпански фудбалски клуб од Валенсија, Шпанија. Леванте е клуб кој е основан во Валенсија 1909 година. Сега Леванте игра во Прва Шпанска лига. Домашните натпревари се игааат на градскиот стадион во Валенсија, капацитет со 25.534 места.Клубот е основан 1909 година под името Levante FC. Името го добило по локалната плажа Леванте во Малва-Роси.Нивниот голем соперник е Валенсија која е основана 1919 година.Во 1935 Леванте играл во полуфиналето во Купот на Шпанија каде што изгубил (1:4)