ФК Миљонариос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миљонариос
Целосно имеМиљонариос Фудбал Клуб С.А.
ПрекарАмбасадори, Сини.
Основан18 јуни 1946
СтадионСтадион Ел Кампин
Богота, Колумбија
Капацитет36,343[1]
ПретседателХуан Карлос Салдариага
ТренерХуан Мануел Лиљо
Лига Категорија Примера А
2013Апертура, 6-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

ФК Миљонариос е професионален колумбиски фудбалски клуб со седиште во Богота, кој во моментов игра во Лига Постобон. Тие ги играат нивните натпревари на стадионот Ел Кампин.

Тимот најпрво бил создаден во 1937 година од страна на учениците од две училишта во градот Богота: "Colegio San Bartolomé" и "Instituto La Salle". Миљонариос официјално бил основан на 18 јуни 1946 година, благодарение на напорите на Алфонсо Сениор Кеведо, првиот претседател на клубот.

Миљонариос ја има освоено колумбиската лига 14 пати. Тие се, исто така, третиот колумбиски тим кој успеал да освои меѓународен турнир, Копа Мерконорте во 2001 година. Од почетокот на колумбиската фудбалска лига Миљонариос има освоено најмногу многу домашни турнири, последниот наслов им е во 2012 година по 24 години чекање.

Клубот исто така е еден од само трите екипи кои играале во првата колумбиска лига во секоја сезона од нејзиното основање, заедно со своите традиционални соперници Индепендиенте Санта Фе и Атлетико Насионал.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Колумбија ГМ Нелсон Рамос
2 Панама ОД Роман Торес
3 Колумбија ОД Освалдо Енрикез
4 Камерун СР Модесте М'бами
5 Колумбија ОД Андрес Кадавид
6 Колумбија ОД Луис Ернан Москера
7 Аргентина СР Давид Рамирез
8 Колумбија СР Рафаел Робајо
10 Колумбија СР Мајер Кандело
11 Колумбија СР Давлинг Леудо
12 Бразил НП Весли
14 Колумбија ОД Леонард Васкес
15 Колумбија НП Ерик Морено
16 Колумбија СР Карлос Падиља
17 Колумбија НП Дајро Морено
19 Колумбија СР Марио Гонзалез
Бр. Позиција Играч
20 Колумбија СР Харисон Оталваро
21 Колумбија СР Хуан Естебан Ортиз
22 Колумбија НП Фабијан Варгас
23 Колумбија ОД Луис Очоа
24 Колумбија НП Карлос Алберто Валенсија
25 Колумбија СР Елкин Бланко
26 Колумбија СР Џеферсон Ерера
27 Колумбија ОД Даниел Маурисио Торес
28 Колумбија ОД Алекс Диаз
29 Колумбија ОД Серхио Гереро
30 Колумбија СР Омар Васкес
31 Колумбија ГМ Луис Енрике Делгадо
32 Колумбија НП Џонатан Агудељо
33 Колумбија СР Кристијан Аларкон
35 Колумбија ГМ Хуан Себастијан Дуке

Играчки рекорди[уреди | уреди извор]

Играч со најмногу настапи за клубот:
Бонер Москера (1992 – 2000 / 2002 – 2006): 524 натпревари

Најдобар стрелец:
Алфредо Кастиљо (1948 – 1957): 133 погодоци (во Колумбиското првенство)

Титули и факти[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Факти[уреди | уреди извор]

Највисока победа во државното првенство:
1963/04/07 - Миљонариос против Депортес Толима 8-3
(Мил.: Г.Бенитез (2), Х.Ромеиро (2), Р.Пизаро (2), О.Хамардо, К.Кампиљо - Тол: А.Солано)
Највисока победа на меѓународна сцена:
Копа Либертадорес 1960/08/05 - Универсидад де Чиле (Чиле) против Миљонариос 0-6
(М.Клингер (2), Р.Пизаро (2), П.Мичели, О.Лараз)

Највисок пораз во државното првенство
24/07/1966 - Атлетико Насионал против Миљонариос 6-0
Највисок пораз на меѓународната сцена
Копа Либертадорес 1964/06/07 - Индепендиенте (Арг) против Миљонариос 5-1
Најуспешна низа:
29-натпревари без пораз во сезоната 1999

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]