Финале на Купот на европските шампиони во 1956 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финале на Купот на европските шампиони во 1956 година
ПрвенствоКуп на Шампиони 1955/56
Датум13 јуни 1956
СтадионПарк на Принцовите, Париз
СудијаАртур Едвард Елис (Англија)
Гледачи38,239
1957

Финале на Купот на европските шампиони во 1956 година — првото финале во Купот на шампионите, денес наречено УЕФА Лига на шампиони. Во финалето играле шпанскиот клуб ФК Реал Мадрид и францускиот Ремс. Натпреварот бил одигран на 13 мај 1956 на стадионот Парк на Принцовите во Париз. Имало 38,000 гледачи а победила екипата на Реал Мадрид со резултат 4:3.

Официјалниот плакат на финалето


Детали[уреди | уреди извор]

13 мај 1956 година
Реал Мадрид Шпанија 4:3 Франција Ремс Парк на Принцовите, Pariz
Публика: 38,239
Судија: Артур Едвард Елис Kubala
Ди Стефано гол 14'
Ријал гол 30' гол 79'
Маркитос гол 67'
Извештај Леблонд гол 6'
Темплин гол 10'
Идалго гол 62'
Реал Мадрид
Ремс
ГМ 1 Шпанија Хуан Алонсо
ОД 2 Шпанија Анхел Атјенза
ОД 5 Шпанија Маркитос
ОД 3 Шпанија Рафаел Лесмес
СР 4 Шпанија Мигел Муњос
СР 6 Шпанија Хосе Марија Зарага
НП 7 Шпанија Хозито
НП 8 Шпанија Рамон Марсал Рибо
НП 9 Шпанија Аргентина Алфредо Ди Стефано
НП 10 Шпанија Аргентина Хектор Риал
НП 11 Шпанија Франсиско Генто
Тренер:
Шпанија Хосе Вилалонга Љоренте
ГМ 1 Франција Рене Жак
ОД 2 Франција Симон Зимни
ОД 5 Франција Роберт Жонет
ОД 3 Франција Раол Жираудо
СР 4 Франција Мишел Леблонд
СР 6 Франција Роберт Сјатка
НП 7 Франција Мишел Идалго
НП 8 Франција Леон Гловацки
НП 9 Франција Рејмонд Копа
НП 10 Франција Рене Блијард
НП 11 Франција Жан Темплин
Тренер:
Франција Алберт Бато


Assistant referees:
Англија Џ. Паркинсон (Англија)
Англија Томи Купер (Англија)