France Football

Од Википедија — слободната енциклопедија
France Football
КатегорииФудбал
ЧестотаBi-weekly
Година на пронаоѓање1946
ДржаваФранција
Заснован воПариз
Јазикфранцуски
Вебсајтwww.francefootball.fr

France Football е француско неделно списание кое содржи фудбалски вести од целиот свет. Тоа е едно од најреномираните спортски публикации во Европа, претежно поради неговите фотографски извештаи, ексклузивни интервјуа и точната статистика на натпреварите од УЕФА Лигата на шампионите како и широкото покривање на Европските фудбалски лиги. Списанието за првпат било објавено во 1946 година и во моментов е со седиште во Париз.[1]

Награди[уреди | уреди извор]

Некој награди којшто ги има доделено France Football се:

  1. Златна топка
  2. Златна топка за жени
  3. Трофеј Копа
  4. Француски фудбалер на годината
  5. Трофеј Јашин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pierre L. Horn (1991). Handbook of French Popular Culture. Greenwood Publishing Group. стр. 286. ISBN 978-0-313-26121-3. Посетено на 31 October 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]