Јохан Кројф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јохан Кројф
Johan Cruyff
Кројф на клупата на Камп ноу
Лични податоци
Полно име Хендрик Јохан Кројф
Роден на 25 април 1947(1947-04-25)
Роден во Амстердам, Холандија
Починал на 24 март 2016(2016-03-24) (возр. 68)
Починал во Барселона, Шпанија
Висина &100000000000000017800001,78 м[1]
Позиција
Младинска кариера
1957–1963 Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1964–1973 Ајакс 240 (190)
1973–1978 Барселона 143 (48)
1978–1979 Лос Анџелес Ацтекс 23 (13)
1979–1981 Вашингтон дипломатс 30 (12)
1981 Леванте 10 (2)
1981–1983 Ајакс 36 (14)
1983–1984 Фејенорд 33 (11)
Вкупно 514 (290)
Репрезентација
1966–1977 Холандија 48 (33)
Тренер на екипи
1985–1988 Ајакс
1988–1996 Барселона
2009–2013 Каталонија
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Хенрик Јоханес Кројф (холандски: Hendrik Johannes Cruijff); (Амстердам, 25 април 1947Барселона, 24 март 2016) – холандски фудбалер на Ајакс, Барселона, Фејенорд и фудбалски репрезентативец и тренер. Бил трикратен освојувач на Златната топка.

Признанија[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Фејенорд[уреди | уреди извор]

  • Ередивизија првак: 1984.
  • Освојувач на Холандскиот фудбалски куп: 1984.
  • Европски играч на 20 век IFFHS
  • Признание на УЕФА, Златен играч на Холандија

Тренер[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Johan Cruyff“. Goal. Архивирано од изворникот на 2019-04-25. Посетено на 6 February 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Фифина Златна топка Предлошка:ФИФА Златна топка