Златна топка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Златна топка (француски: Ballon d'Or, често нарекувана и Најдобар европски фудбалер на годината) е фудбалска награда која се доделува секоја година. Златната топка се доделува на оној фудбалер за кого се смета дека покажал најмногу во претходната календарска година. Наградата ја воспоставил новинарот на France Football Габриел Хано, кој во 1956 ги замолил колегите да гласаат за најдобар играч на годината во Европа. Прв победник бил Стенли Метјуз од Блекпул.[1]

Новинарите најпрво можеле да гласаат само за европските играчи кој настапуваат во европските клубови, што значи дека играчи како што биле Диего Марадона и Пеле не биле во конкуренција за наградата.[2] Во 1995 со промената на правилото е дозволено гласање и за неевропските играчи кој настапувале во европските клубови. Прв неевропјанин кој ја освоил наградата по смената на правилото бил Жорж Веа од Милан веќе во истата година.[3] Правилата биле повторно променети во 2007 како би во конкуренцијата влегле играчи од било која националност и од било кој клуб на светот. Автоматски се зголемил и бројот на новинари кој имаат право на гласање; 96 од целиот свет ги избрале својте најдобри 5 играчи, додека во 2006 тоа го направиле 52 од Европа.[4]

Три играчи ја освоиле наградата три пати: Јохан Кројф, Мишел Платини и Марко ван Бастен. Платини е единствениот играч кој ја освоил наградата три пати по ред; наградата ја освојувал од 1983 до 1985.[1] Роналдо во 1997 станал првиот Бразилец кој ја освоил наградата.[3] Најуспешни се холандските и германските играчи кој највеќе пати ја освојувале наградата. Италијанските клубови Јувентус и Милан имаат највеќе победници.[5] Последен добитник на златната топка бил Лионел Меси.[6]

Ново име и награди[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Златна топка на ФИФА.

ФИФА во 2010 година ги споила својата годишна награда Играч на годината според ФИФА со Златната топка, и од тогаш постој ФИФА Златна топка (за фудбалерите), и Играч на годината според ФИФА (за фудбалерките).

Победници[уреди | уреди извор]

Кеви Киген, освојувач на наградата во 1978 и 1979
Франц Бекенбауер, двократен добитник на наградата.
Роналдо, двократен освојувач на наградата.
Павел Недвед, победник во 2003
Лионел Меси, последниот освојувач на златната топка.
Година Позиција Играч Националност Клуб Бодови Забелешки
1956.
1.
Стенли Метјуз Англија Англија Блекпул
47
2.
Alfredo di Stéfano Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Шаблон:Country data FRANCO Real Madrid
44
[A]
3.
Raymond Kopa Франција Шпанија Real Madrid
33
1957.
1.
Alfredo di Stéfano Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Real Madrid
72
[A]
2.
Billy Wright Англија Англија Wolverhampton Wanderers
19
3.
Raymond Kopa Франција Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Real Madrid
16
3.
Duncan Edwards Англија Англија Manchester United
16
1958.
1.
Raymond Kopa Франција Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Real Madrid
71
2.
Helmut Rahn Шаблон:Country data ZNJE Шаблон:Country data ZNJE Rot-Weiss Essen
40
3.
Just Fontaine Франција Франција Stade Reims
23
1959.
1.
Alfredo di Stéfano Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Real Madrid
80
[A]
2.
Raymond Kopa Франција Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Real Madrid
42
3.
John Charles Велс Италија Juventus
24
1960.
1.
Luis Suárez Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Barcelona
54
2.
Ferenc Puskás Шаблон:Country data MAĐ Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Real Madrid
37
3.
Uwe Seeler Шаблон:Country data ZNJE Шаблон:Country data ZNJE Hamburg
33
1961.
1.
Omar Sívori Италија Италија Juventus
46
[B]
2.
Luis Suárez Шаблон:Country data ŠPA FRANCO Италија Internazionale
40
3.
Johnny Haynes Англија Англија Fulham
22
1962.
1.
Josef Masopust Шаблон:Country data ČSSR Шаблон:Country data ČSSR Dukla Prag
65
2.
Eusébio Шаблон:ZD+X/P Kubala Benfica
53
3.
Karl-Heinz Schnellinger Шаблон:ZD+X/Z Kubala Köln
33
1963.
1.
Lav Jašin Шаблон:ZD+X/S Kubala Dinamo Moskva
73
2.
Gianni Rivera Шаблон:ZD+X/I Kubala Milan
55
3.
Jimmy Greaves Шаблон:ZD+X/E Kubala Tottenham Hotspur
50
1964.
1.
Denis Law Шаблон:ZD+X/Š Kubala Manchester United
61
2.
Luis Suárez Шаблон:ZD+X/Š Kubala Internazionale
43
3.
Amancio Шаблон:ZD+X/Š Kubala Real Madrid
38
1965.
1.
Eusébio Шаблон:ZD+X/P Kubala Benfica
67
2.
Giacinto Facchetti Шаблон:ZD+X/I Kubala Internazionale
59
3.
Luis Suárez Шаблон:ZD+X/Š Kubala Internazionale
45
1966.
1.
Bobby Charlton Шаблон:ZD+X/E Kubala Manchester United
81
2.
Eusébio Шаблон:ZD+X/P Kubala Benfica
80
3.
Franz Beckenbauer Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
59
1967.
1.
Flórián Albert Шаблон:ZD+X/M Kubala Ferencváros
68
2.
Bobby Charlton Шаблон:ZD+X/E Kubala Manchester United
40
3.
Jimmy Johnstone Шаблон:ZD+X/Š Kubala Celtic
39
1968.
1.
George Best Шаблон:ZD+X/S Kubala Manchester United
61
2.
Bobby Charlton Шаблон:ZD+X/E Kubala Manchester United
53
3.
Dragan Džajić Шаблон:ZD+X/J Kubala Crvena zvezda
46
1969.
1.
Gianni Rivera Шаблон:ZD+X/I Kubala Milan
83
2.
Luigi Riva Шаблон:ZD+X/I Kubala Cagliari
79
3.
Gerd Müller Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
38
1970.
1.
Gerd Müller Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
77
2.
Bobby Moore Шаблон:ZD+X/E Kubala West Ham United
70
3.
Luigi Riva Шаблон:ZD+X/I Kubala Cagliari
65
1971.
1.
Johan Cruyff Шаблон:ZD+X/N Kubala Ajax
116
2.
Sandro Mazzola Шаблон:ZD+X/I Kubala Internazionale
57
3.
George Best Шаблон:ZD+X/S Kubala Manchester United
56
1972.
1.
Franz Beckenbauer Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
81
2.
Gerd Müller Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
79
2.
Günter Netzer Шаблон:ZD+X/Z Kubala Borussia Mönchengladbach
79
1973.
1.
Johan Cruyff Шаблон:ZD+X/N Kubala Barcelona
96
[C]
2.
Dino Zoff Шаблон:ZD+X/I Kubala Juventus
47
3.
Gerd Müller Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
44
1974.
1.
Johan Cruyff Шаблон:ZD+X/N Kubala Barcelona
116
2.
Franz Beckenbauer Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
105
3.
Kazimierz Deyna Шаблон:ZD+X/P Kubala Legia Varšava
35
1975.
1.
Oleg Blohin Шаблон:ZD+X/S Kubala Dinamo Kijev
122
2.
Franz Beckenbauer Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
42
3.
Johan Cruyff Шаблон:ZD+X/N Kubala Barcelona
27
1976.
1.
Franz Beckenbauer Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
91
2.
Rob Rensenbrink Шаблон:ZD+X/N Kubala Anderlecht
75
3.
Ivo Viktor Шаблон:ZD+X/Č Kubala Dukla Prag
52
1977.
1.
Allan Simonsen Шаблон:ZD+X/D Kubala Borussia Mönchengladbach
74
2.
Kevin Keegan Шаблон:ZD+X/E Kubala Hamburg
71
3.
Michel Platini Шаблон:ZD+X/F Kubala Nancy
70
1978.
1.
Kevin Keegan Шаблон:ZD+X/E Kubala Hamburg
87
2.
Hans Krankl Шаблон:ZD+X/A Kubala Barcelona
81
3.
Rob Rensenbrink Шаблон:ZD+X/N Kubala Anderlecht
50
1979.
1.
Kevin Keegan Шаблон:ZD+X/E Kubala Hamburg
118
2.
Karl-Heinz Rummenigge Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
52
3.
Ruud Krol Шаблон:ZD+X/N Kubala Ajax
41
1980.
1.
Karl-Heinz Rummenigge Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
122
2.
Bernd Schuster Шаблон:ZD+X/Z Kubala Barcelona
34
3.
Michel Platini Шаблон:ZD+X/F Kubala Saint-Étienne
33
1981.
1.
Karl-Heinz Rummenigge Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
106
2.
Paul Breitner Шаблон:ZD+X/Z Kubala Bayern München
64
3.
Bernd Schuster Шаблон:ZD+X/Z Kubala Barcelona
39
1982.
1.
Паоло Роси Италија Италија Италија Јувентус
115
2.
Алан Жирес Франција Франција Франција Бордо
64
3.
Збигњев Боњек Полска Полска Италија Јувентус
53
1983.
1.
Michel Platini Шаблон:ZD+X/F Kubala Juventus
110
2.
Kenny Dalglish Шаблон:ZD+X/Š Kubala Liverpool
26
3.
Allan Simonsen Шаблон:ZD+X/D Kubala Vejle
25
1984.
1.
Michel Platini Шаблон:ZD+X/F Kubala Juventus
128
2.
Jean Tigana Шаблон:ZD+X/F Kubala Bordeaux
57
3.
Preben Elkjær Шаблон:ZD+X/D Kubala Verona
48
1985.
1.
Michel Platini Шаблон:ZD+X/F Kubala Juventus
127
2.
Preben Elkjær Шаблон:ZD+X/D Kubala Verona
71
3.
Bernd Schuster Шаблон:ZD+X/Z Kubala Barcelona
46
1986.
1.
Igor Belanov Шаблон:ZD+X/S Kubala Dinamo Kijev
84
2.
Gary Lineker Шаблон:ZD+X/E Kubala Barcelona
62
[D]
3.
Emilio Butragueño Шаблон:ZD+X/Š Kubala Real Madrid
59
1987.
1.
Ruud Gullit Шаблон:ZD+X/N Kubala Milan
106
[E]
2.
Paulo Futre Шаблон:ZD+X/P Kubala Atlético Madrid
91
3.
Emilio Butragueño Шаблон:ZD+X/Š Kubala Real Madrid
61
1988.
1.
Marco van Basten Шаблон:ZD+X/N Kubala Milan
129
2.
Ruud Gullit Шаблон:ZD+X/N Kubala Milan
88
3.
Frank Rijkaard Шаблон:ZD+X/N Kubala Milan
45
1989.
1.
Marco van Basten Шаблон:ZD+X/N Kubala Milan
119
2.
Franco Baresi Шаблон:ZD+X/I Kubala Milan
80
3.
Frank Rijkaard Шаблон:ZD+X/N Kubala Milan
43
1990.
1.
Lothar Matthäus Шаблон:ZD+X/N Kubala Internazionale
137
2.
Salvatore Schillaci Шаблон:ZD+X/I Kubala Juventus
84
3.
Andreas Brehme Шаблон:ZD+X/N Kubala Internazionale
68
1991.
1.
Jean-Pierre Papin Шаблон:ZD+X/F Kubala Marseille
141
2.
Dejan Savićević Шаблон:ZD+X/J Kubala Crvena zvezda
42
2.
Darko Pančev Шаблон:ZD+X/J Kubala Crvena zvezda
42
2.
Lothar Matthäus Шаблон:ZD+X/N Kubala Internazionale
42
1992.
1.
Marco van Basten Шаблон:ZD+X/N Kubala Milan
98
2.
Hristo Stoičkov Шаблон:ZD+X/B Kubala Barcelona
80
3.
Dennis Bergkamp Шаблон:ZD+X/N Kubala Ajax
53
1993.
1.
Roberto Baggio Шаблон:ZD+X/I Kubala Juventus
142
2.
Dennis Bergkamp Шаблон:ZD+X/N Kubala Internazionale
83
3.
Eric Cantona Шаблон:ZD+X/F Kubala Manchester United
34
1994.
1.
Hristo Stoičkov Шаблон:ZD+X/B Kubala Barcelona
210
2.
Roberto Baggio Шаблон:ZD+X/I Kubala Juventus
136
3.
Paolo Maldini Шаблон:ZD+X/I Kubala Milan
109
1995.
1.
George Weah Шаблон:ZD+X/L Kubala Milan
144
[F]
2.
Jürgen Klinsmann Шаблон:ZD+X/N Kubala Bayern München
108
3.
Jari Litmanen Шаблон:ZD+X/F Kubala Ajax
67
1996.
1.
Matthias Sammer Шаблон:ZD+X/N Kubala Borussia Dortmund
144
2.
Ronaldo Шаблон:ZD+X/B Kubala Barcelona
143
3.
Alan Shearer Шаблон:ZD+X/E Kubala Newcastle United
107
1997.
1.
Ronaldo Шаблон:ZD+X/B Kubala Internazionale
222
[G]
2.
Predrag Mijatović Шаблон:ZD+X/J Kubala Real Madrid
68
3.
Zinedine Zidane Шаблон:ZD+X/F Kubala Juventus
63
1998.
1.
Zinedine Zidane Шаблон:ZD+X/F Kubala Juventus
244
2.
Davor Šuker Шаблон:ZD+X/H Kubala Real Madrid
68
3.
Ronaldo Шаблон:ZD+X/B Kubala Internazionale
66
1999.
1.
Rivaldo Шаблон:ZD+X/B Kubala Barcelona
219
2.
David Beckham Шаблон:ZD+X/E Kubala Manchester United
154
3.
Andrij Ševčenko Шаблон:ZD+X/U Kubala Milan
64
2000.
1.
Luís Figo Шаблон:ZD+X/P Kubala Real Madrid
197
[H]
2.
Zinedine Zidane Шаблон:ZD+X/F Kubala Juventus
181
3.
Andrij Ševčenko Шаблон:ZD+X/U Kubala Milan
85
2001.
1.
Michael Owen Шаблон:ZD+X/E Kubala Liverpool
176
2.
Raúl Шаблон:ZD+X/Š Kubala Real Madrid
140
3.
Oliver Kahn Шаблон:ZD+X/N Kubala Bayern München
114
2002.
1.
Ronaldo Шаблон:ZD+X/B Kubala Real Madrid
169
[I]
2.
Roberto Carlos Шаблон:ZD+X/B Kubala Real Madrid
145
3.
Oliver Kahn Шаблон:ZD+X/N Kubala Bayern München
110
2003.
1.
Павел Недвед Чешка Чешка Италија Јувентус
190
2.
Тјери Анри Франција Франција Англија Арсенал
128
3.
Паоло Малдини Италија Италија Италија Милан
123
2004.
1.
Andrij Ševčenko Шаблон:ZD+X/U Kubala Milan
175
2.
Deco Шаблон:ZD+X/P Kubala Barcelona
139
[J]
3.
Ronaldinho Шаблон:ZD+X/B Kubala Barcelona
133
2005.
1.
Ronaldinho Шаблон:ZD+X/B Kubala Barcelona
225
2.
Frank Lampard Шаблон:ZD+X/E Kubala Chelsea
148
3.
Steven Gerrard Шаблон:ZD+X/E Kubala Liverpool
142
2006.
1.
Fabio Cannavaro Шаблон:ZD+X/I Kubala Real Madrid
173
[K]
2.
Gianluigi Buffon Шаблон:ZD+X/I Kubala Juventus
124
3.
Тјери Анри Шаблон:ZD+X/F Kubala Arsenal
121
2007.
1.
Kaká Шаблон:ZD+X/B Kubala Milan
444
2.
Cristiano Ronaldo Шаблон:ZD+X/P Kubala Manchester United
277
3.
Lionel Messi Шаблон:ZD+X/A Kubala Barcelona
255
2008.
1.
Cristiano Ronaldo Шаблон:ZD+X/P Kubala Manchester United
446
2.
Lionel Messi Шаблон:ZD+X/A Kubala Barcelona
281
3.
Fernando Torres Шаблон:ZD+X/Š Kubala Liverpool
179
2009.
1.
Lionel Messi Шаблон:ZD+X/A Kubala Barcelona
473
2.
Cristiano Ronaldo Шаблон:ZD+X/P Kubala Real Madrid
233
[L]
3.
Xavi Шаблон:ZD+X/Š Kubala Barcelona
179

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ronaldo joins legendary list“, BBC Sport, 1. prosinca 2008 (посет. 4 декември 2008 г).
  2. Matthews wins first Golden Ball“, BBC Sport, 1. prosinca 2008 (посет. 4 декември 2008 г).
  3. 3,0 3,1 The 1990s Ballon d'Or winners“, BBC Sport, 1. prosinca 2008 (посет. 4 декември 2008 г).
  4. Kaka wins 2007 award“, BBC Sport, 1. prosinca 2008 (посет. 4 декември 2008 г).
  5. „Rankings by Wins“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. 9. listopada 2008. конс. 4. prosinca 2008. 
  6. Rupnik, Borna (1. prosinca 2009.). „Златната топка во рацете на Меси“. Sportnet.hr. конс. 1. prosinca 2009.