Прејди на содржината

Јирген Клинсман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јирген Клинсман
Jürgen Klinsmann
Лични податоци
Роден на 30 јули 1964(1964-07-30)(59 г.)
Роден во Гепинген, СР (Западна) Германија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб  САД (селектор)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1981-1984 Штутгарт Кикерс 61 (22)
1984-1989 Штутгарт 155 (79)
1989-1992 Интер 95 (34)
1992-1994 Монако 65 (29)
1994-1995 Тотенхем 41 (21)
1995-1997 Бајерн Минхен 65 (31)
1997-1998 Сампдорија 8 (2)
1997-1998Тотенхем (позајмен) 35 (19)
2003 Оринџ Каунти Блу Стар 8 (5)
Репрезентација
1987-1998 Германија 108 (47)
Тренер на екипи
2004–2006 Германија
2008–2009 Бајерн Минхен
2011- САД
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 април 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Јирген Клинсман (роден на 30 јули 1964 година во Гепинген) — германски фудбалски менаџер и поранешен фудбалер, кој настапуваше за неколку познати клубови во Европа и беше дел од тимот на Западна Германија кој освои ФИФА Светско Првенство во 1990 година во Италија и дел од германскиот тим кој го освои во УЕФА Европското првенство 1996 година во Англија. Тој беше еден од најдобрите напаѓачи на Западна Германија / Германија во текот на 90-тите години. Клинсман постигна гол на сите 6 главни меѓународни турнири на кој тој учествуваше, од 1988-1998 година. На 29 јули 2011 година, фудбалската федерација на САД го именуваше Клинсман за селектор на Соединетите Американски држави.[1] Во 2013 година тој го освои Конкаф купот 2013 со репрезентацијата на САД и беше прогласен за Конкаф селектор на 2013 година. Тој го предводеше тимот на Соединетите Американски Држави во najdobrite 16 од Светското првенство во Бразил во 2014 година. Na 3 ноември 2016 година, тој стана четвртиот машж и шестиот човек кој станал почесен капитен на германската фудбалска репрезентација.[2][3]

На 21 ноември 2016 година, Клинсман беше отпуштен од селекторската позиција на САД, после поразите од Мексико и Костарика во квалификациите за светкото првенство во фудбал 2018 година.[4]

Светското првенство

[уреди | уреди извор]

Тој раководеше со германската репрезентација со кој заврши на трето место на Светското првенство во 2006 година. На 12 јули 2006 година, Клинсман и официјално најави дека ќе поднесе оставка како тренер на Германија по две години на чело и да се замени со неговиот помошник тренер Јоаким Лев. Тој ја презеде функцијата тренер на Бајерн Минхен во јули 2008 година, кога Отмар Хитцфилд одлучи да поднесе оставка за да ја преземе функцијата на селектор на Швајцарската репрезентација. Тој беше отпуштен од оваа позиција на 27 април 2009 година и покрај освојувајќи пет од неговите последни седум натпревари

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Клинсманн е роден во Гоппинген, Германија. Тој првпат е воведен на фудбалот на возраст од осум, играјќи на секоја позиција во младоста, дури и голман. Тој ја започна својата професионална кариера на возраст од седумнаесет години во Штутгарт кикерс, кој во тоа време беше второлигашки клуб. Во 1984 година тој се приклучи на попрестижниот штутгартски клуб Штутгарт, непрекинат член на првата лига. Тој им помогна да стигнат во1989 година до финалето на УЕФА Купот каде биле победени од Наполи,кои биле инспирирани од Диего Марадона (1-2, 3-3), иако успеале да постигне гол во вториот натпревар од финалето. Покрај играњето за германските клубови Штутгарт и Бајерн Минхен, Клинсман играше во Серија А за Интер, како и Монако, Тотенхем и Сампдорија. Со Бајерн успеа да го освои Купот на УЕФА во 1996, откако бил финалист во истиот турнир седум години претходно со Штутгарт. Тој повторно постигна гол во финалето, како што направи во 1989 година. Првпат кога пристигна во Тотенхем, тој не беше популарен во Англија, делумно затоа што тој играше во 1990-Германија тим кој ја исфрли Англија од светското првенство, а делумно заради неговата репутација како еден нуркач. Тој беше купен од страна на Спарс во јули 1994 година од Монако, Франција за £ 2Милиони фунти . По неговото деби за Тотенхем, кога на своја сметка се забавуваше и се нурна низ теренот за да го прослават својот прв гол, тој стана многу популарен. Еден новинар на "Гардијан", кој го напишал натписот наречен "Зошто го мразам Јирген Клинсман", напиша два месеци подоцна "Зошто го сакам Јирген Клинсман. " Клинсман во 1995 година според друштвото на писатели за фудбал стана фудбалер на годината. Тој ги напушти Спарси по само една сезона (со постигнати 29 гола во сите натпреварувања) и се врати во својата татковина и да потпише за Бајерн Минхен за 1,25 милиони фунти, помагајќи им да победат на Купот на УЕФА следната година. Во текот на неговиот втор мандат во Тотенхем во 1997-98 сезона, головите на Клинсман го спасија клубот од испаѓање, особено четирите гола кои ги постигна во победата од 6-2 против Вимблдон . Тој одлучи да се пензионира од играње професионален фудбал во текот на летото на 1998 година по Светското првенство во Франција, но е сè уште омилен кај обожавателите на Вајт Харт Лејн. Тој се пресели во Калифорнија и под псевдонимот Џеј Гоппинген , Клинсман направи кам-бек во 2003 година како играч на округот Оринџ Сина ѕвезда во фудбалското првенство на Соединетите Американски држави "Премиер Лигата развој, четврто ниво на американскиот фудбал за мажи. На 39-годишникот беше во можност да постигне пет гола во последните осум настапи, помагајќи на неговиот тим да стигне до плејофот. Името е земено од градот Гепинген, каде што Клинсман беше роден. Клинсман имаше плодна меѓународна кариера, за сметка на неговата прва должност Западна Германија во 1987 година и конечни 108 настапи , втор по Лотар Матеус. Клинсман постигна 47 гола за Западна Германија / Германија во топ-ниво меѓународни натпревари, делејќи го третото место со Руди Фелер, надминат само од Герд Милер со 68 гола за репрезентацијата и на Мирослав Клозе со 58 гола. Тој учествуваше на Летните олимписки игри во 1988, освојувајќи бронзен медал во : 1988, 1992 и 1996 година на Европското првенство, достигнувајќи до финалето во 1992 година и станувајќи шампион во 1996 година. Клинсман беше првиот играч кој постигнал гол на три различни Европски првенства. Тоа го направил на турнирите во 1988 година, 1992, и 1996. Три други играчи - Владимир Шмисер, Тиери Анри, и Нуно Гомеш – го изедначија овој рекорд. Тој е исто така важен дел од тимот на Западна Германија на Светското Првенство во 1990 (каде што постигна три гола), 1994 (пет гола) и 1998 (три гола), освојувајќи го Светското првенство во 1990 година. Тој беше првиот играч кој постигнал по три гола во секое од трите светски првенства, подоцна се приклучи кон тоа Роналдо од Бразил. Тој во моментов е третиот најголем стрелец за Германија во финалето на Светското првенство зад Мирослав Клосе и Герд Милер, кој и двајцата имаат 14. Германската репрезентација   На 26 јули 2004 година, тој се вратил во Германија како нов тренер на репрезентацијата, доаѓајќи на местото на поранешниот соиграч и партнер во нападот Руди Фелер . Клинсманн последователно започна агресивна програма за да заживее раководството на тимот. Доведувајќи го германскиот напаѓач Оливер Бирхоф во одборот помогна да се прошират односите со јавноста избегнувајќи го вообичаениот тренерски аспект на позицијата. Исто така, тој создаде младинското движење за да внесе живот во стареењето на тимот веднаш по катастрофалниот покажување во Евро 2004 година. Во периодот до 2006 година на Светското првенство, Клинсман привлече критика од германските навивачи и медиумите по слабите резултати, како што е губење на 4-1 од Италија. Посебен предмет на критика беше дека Клинсман ја напушти Германија и замина во САД, заради кампањата спроведена од страна на "Билд" таблоидите. Треба да се напомене дека Клинсман претходно елиминирал некои привилегии на "Билд" ,традиционално присуство со репрезентацијата, како што се добивањето на тимската постава на ден пред натпреварот, и 24 / 7 ексклузивен пристап до тимот. Неговата голема офанзивна тактика иритираше некои, кои се жалат дека тој игнорира дефанзивен фудбал. Тој најави чета на млади играчи за Светското првенство 2006, засновајќи го неговиот избор врз перформанси а не врз угледот.  

Клинсман како менаџер

[уреди | уреди извор]

Во текот на Купот на конфедерации 2005, тој редовно ги ротира голманите без оглед на нивните изведби, постапка која привлече го гневот на Бајерн Минхен, Оливер Кан. На 7 април 2006 година, Клинсман конечно одлучи да го испрати Кан на клупа и назначи играчот на Арсенал Јенс Леман како прв голман. Овој избор е како резултат на настапот на Леман во 2006 во Лигата на Шампионите во кој неговиот тим Арсенал изгуби во финалето од Барселона.

Светскиот куп 2006

[уреди | уреди извор]

Во 2006 година на Светското првенство, со настапите на тимот на Клинсман се замолчени неговите критичари. Тимот забележа три победи директно против Костарика, Полска и Еквадор во првиот круг, освојувајќи го првото место во групата А. Во првиот натпревар од нокаут фазата беше 2-0 победа над Шведска, и во четврт-финалето, тимот на Клинсман ја порази Аргентина, победувајќи 4-2 на пенали. Екипите изиграа нерешено 1-1 по 120 минути по изедначување гол од Мирослав Клозе во 80 минута. Во полуфиналето на 4 јули, Германија загуби во тесен натпревар против Италија со 2-0 по головите во последните минути од екстра времето од Фабио Гросо и Алесандро Дел Пјеро. По натпреварот, Клинсман ја пофали работата на неговиот млад тим .Тие ја совлада Португалија со 3-1 за третото место, каде што бранеше Кан наместо Јенс Леман. Победата предизвика масовна парада во Берлин следниот ден, каде што Клинсман и екипата беа почестени од страна на јавноста.

Потоа, Франц Бекенбауер, по претходно острата критика против Клинсман, ја искажал својата желба да го види Клинсман како тренер на Баерн Минхен. Исто така, имаше голема поддршка од јавноста за Клинсман поради духот на неговиот тим и напаѓачкиот стил на игра. Според некој со силните перформанси на тимот обновена е национална гордост и се врати угледот на Германија како врвна фудбалска нација. Тој беше дури и нарекуван "Кајзер", термин што значи "цар"на германски, обично резервиран за германски фудбалски великани, на пример, Франц Бекенбауер.

Оставката како национален тренер

[уреди | уреди извор]

И покрај мошне успешниот настап на Светското првенство и заработените пофалби, Клинсман одби да го обнови својот договор. Одлуката беше официјално објавена од страна на Германската фудбалска федерација на 12 јули 2006 година. Помошникот на Клинсман Јоаким Лев беше назначен за нов шеф тренер на истата прес-конференција. Клинсманн рече: "Мојата голема желба е да се вратам на моето семејство, да се вратим на нормален живот со нив . По две години вложување многу енергија, јас чувствувам недостиг на енергија и сила да продолжам на истиот начин. Пост-Германија

По напуштањето на работата во Германија, Клинсман е поврзан со многу тренерски улоги. Тој е поврзан постојано со репрезентацијата на Соединети Американски Држави по одлуката да не се обнови договорот на Брус Арена, по Светското првенство 2006.

Сепак, Клинсман не можеше да дојде до договор со фудбалската федерација на САД заради контролата на националниот структура на тимот, на крајот работата отиде кај Боб Бредли. Во април 2007 година, англискиот весник The Sun објави дека Роман Абрамович го сака Клинсман како тренер на неговиот тим Челзи. Клинсман наводно, ја одбил понудата. Клинсман исто така беше поврзуван со раководни улоги со Тотенхем и Лос Анџелес Галакси, но таа работа отиде кај Хуанде Рамос и Руд Гулит. Клинсманн беше, исто така, поврзани со работа во Ливерпул како шпекулации околу иднината на Рафаел Бенитез. Том Хикс призна дека во изјавата дека Ливерпул бил заинтересиран за Клинсман да дојде на Енфилд, ако Рафаел Бенитез заминеше или во Реал Мадрид или Интер. Франц Бекенбауер тврди дека Клинсман ќе биде "идеален" како нов селектор на репрезентацијата на Англија откако Стив Мекларен беше отпуштен во ноември 2007 година, пред евентуалното именување како замена на Англичанецот е, Фабио Капело.

Бајерн Минхен

[уреди | уреди извор]

  Во јули 2008 година Клинсман ја презеде функцијата тренер на Бајерн Минхен, наследувајќи Отмар Хицфилд. Ова беше првиот пат на Клинсман со менаџерската позиција во клубот. Очекувајќи да се воведе промени во обука и стил на игра, на Клинсманн му беше дозволено да именува неколку нови членови на персоналот, како што се помошниците Мартин Васкес и Ник Тхеслоф, тренер Валтер Јунгханс, фитнес тренери Оливер Шмидтлеин, Томас Вилием, Марсело Мартинс, и Дарси Норман, и спортски психолог Филип Лаус. Клинсман помогна да дизајнира нов играчки развој и ефикасност во центарот на Бајерн, а потоа започна кампањи во обликување на тимот за Бундеслигата и Лигата на Шампионите. Под негово водство, Бајерн стигна до четврт финалето на Лигата на шампионите, загуби од шампионот Барселона.

Постигнувањето на Бајерн во текот на 2008/2009 Лигата на Шампионите беше 6 победи, 3 нерешени натпревари и 1 пораз од (Барселона). Во Бундеслигата, Бајерн беше само на 3 бода од првото место, со 5 натпревари останати да се одиграат, кога беше заменет Клинсман како тренер за сметка на различното мислење со Управниот одбор на клубот на директори. Постигнувањето на Бајерн со Клинсман во текот на 2008/2009 година во Бундеслигата беше 16 победи, 6 нерешени натпревари и 7 порази.

На 29 октомври 2010 година беше објавено дека Клинсманн бил најмен за обнова на ФК Торонто. На 3 ноември 2010 година, Клинсманн, заедно со својот спортски маркетинг и фирмата за развој на бизнис, официјално беа објавени како консултанти на ФК Торонто .

  1. „Klinsmann named coach of U.S Men's National Team“. US Soccer. 29 July 2011. Посетено на 1 August 2011.
  2. Horeni, Michael (3 November 2016). „Der blitzsaubere Strahlemann“. Frankfurter Allgemeine (германски). Посетено на 3 November 2016.
  3. „Juergen Klinsmann gets rare German soccer honor“. USA Today. 3 November 2016. Посетено на 3 November 2016.
  4. Borden, Sam (21 November 2016). „Jurgen Klinsmann Fired as U.S. Soccer Coach“. The New York Times. Посетено на 21 November 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]