Оливер Кан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оливер Кан
16-04-11-Pressekonferenz ARD und ZDF Fußball-EM 2016 RalfR-WAT 7205d.jpg
Оливер Кан во 2004.
Лични податоци
Полно име Оливер Ролф Кан[1]
Роден на 15 јуни 1969 (1969-06-15) (49 г.)
Роден во Карлсруе, Западна Германија
Висина 1.88 м
Позиција голман
Младинска кариера
1975–1987 ФК Карлсруе
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1987–1990 ФК Карлсруе II 73 (0)
1987–1994 ФК Карлсруе 128 (0)
1994–2008 Бајерн Минхен 429 (0)
Вкупно 630 (0)
Репрезентација
1994–2006 Германија 86 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).


Оливер Ролф Кан (германски: Oliver Rolf Kahn, прекар Титан, роден 15 јуни 1969)[2] — поранешен германски голман. Тој ја започнал неговата кариера во јуниорскиот тим Карлсруе во 1975. Дванаесет години подоцна Кан настапил на неговиот прв официјален натревар за првиот тим. Во 1994 направил трансфер во Бајерн Минхен за 4,6 милиони германски марки, каде што останал да игра се до крајот на неговата кариера.

Кан е еден од најуспешните германски играчи во неодамнешната историја, со осум освоени Германски шампионати, шест германски купови, Купот на УЕФА во 1996, УЕФА Лигата на Шампионите и Интерконтиненталниот Куп освоени во 2001. Тој како голман освоил четири по ред награди за Најдобриот европски голман на УЕФА, три ИФФИС награди за најдобар голман на светот (IFFHS World’s Best Goalkeeper) и 2 трофеја како Германски фудбалер на годината. Во Светското првентсво 2002 година, Кан како единствен голман во историјата на овој турнир ја освои Златната топка.

Од 1994 до 2006, Кан бил дел од Германскиот национален тим, во кој бил во првата постава, по пензионирањето на Андреас Купке (германски: Andreas Köpke). На Светското првентство во 2002 година, германскиот тим стигнал до финалето, благодарение на искуството на Оливер Кан, но во финалето загубил од Бразил со 2-0. Тој бил прогласен за најдобар играч и ја добил Златната топка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). стр. 12. http://www.fifadata.com/document/fwc/2006/PDF/FWC_2006_SquadLists.pdf. посет. 26 јули 2013 г. 
  2. „Kahn's article on Encyclopædia Britannica Online“. Encyclopædia Britannica, Inc.. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/861427/Oliver-Kahn. посет. 15 јуни 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]