Томас Хелмер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томас Хелмер
UEFA TT 8090 Thomas-Helmer.jpg
Лични податоци
Роден на 21 април 1965 (1965-04-21) (57 г.)
Роден во Херфорд, Западна Германија
Држава Западна Германија Западна Германија
Германија Германија (од 1990)
Висина &100000000000001850000001,85 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2000
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1984-1986 Арминија Билефелд Арминија Билефелд 39 (5)
1986-1992 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 190 (16)
1992-1999 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 191 (24)
1999-2000 Сандерленд Сандерленд 2 (0)
1999Херта Херта Берлин 5 (1)
Репрезентација
1990-1998 Германија Германија 68 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Томас Хелмер (роден на 21 април 1965 во Херфорд, Западна Германија) — поранешен германски фудбалер, играч од одбраната.

Кариера[уреди | уреди извор]

Хелмер поминал најголем дел од својaтa клупска кариера како фудбалер на Борусија Дортмунд и Бајерн Минхен - одиграл речиси 400 натпревари во Бундеслигата, која ја освоил на трипати во својата кариера.

Како член на репрезентацијата на Германија, Хелмер го освоил Европското првенство во 1996.

После фудбалот[уреди | уреди извор]

По завршувањето на својата професионална фудбалска кариера, Хелмер работел како спортски новинар и ТВ презентер за германската телевизија ДСФ.

Титули[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]