Прејди на содржината

Јенс Јеремис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јенс Јеремис
Лични податоци
Роден на 5 март 1974(1974-03-05)(50 г.)
Роден во Герлиц, Германија
Држава Источна Германија Источна Германија
Германија Германија (од 1990)
Висина &100000000000001770000001,77 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2006
Младинска кариера
Мотор Герлиц
Динамо Дрезден Динамо Дрезден
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993-1995 Динамо Дрезден Динамо Дрезден 10 (1)
1995-1998 Минхен 1860 Минхен 1860 78 (2)
1998-2006 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 160 (6)
Репрезентација
1995 Германија Германија 21 3 (1)
1997-2004 Германија Германија 55 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Јенс Јеремис (роден на 5 март 1974 година, во Герлиц) — поранешен германски фудбалер, играч од средниот ред.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Јеремис започнал да игра фудбал во 1980, во младинскиот сектор на локалниот клуб Мотор Герлиц. Во 1986 се префрлил во Динамо Дрезден, каде во осум години ги поминал сите младински категории и го направил своето деби за првиот тим во Бундеслигата на 1 април 1995, во поразот со 3-1 од Минхен 1860. Токму Минхен 1860 станал неговиот следен клуб во кариерата, откако Динамо Дрезден претрпел испаѓање од елитата во сезоната 1994-95 и морале да го пуштат младиот играч од средниот ред да му се приклучил на синиот клуб од Минхен во летото 1995 година. Во Минхен 1860, Јеремис одиграл три одлични сезони во кој бил стандарден првотимец, развивајќи се во квалитетен играч. Тоа го приметил и градскиот соперник, Бајерн Минхен кој успеал да го доведе во својот тим во 1998, а воедно тоа ќе биде и клубот за кој играл до крајот на кариерата.

Сите негови успеси во клупската кариера дошле имено со Баерн, вклучувајќи и шест национални првенства (1998-1999, 1999-2000, 2000-2001, 2002-2003, 2004-2005, 2005-2006), четири Купа на Германија (1999-2000, 2002-2003, 2004-2005, 2005-2006), Лигата на шампионите во сезоната 2000-2001 и Интерконтиненталниот куп во 2001 година.

Последниот натпревар во кариерата го одиграл на 13 мај 2006, во кој Бајерн на домашен терен одиграл 3-3 против Борусија Дортмунд,[1] по што ја завршил кариерата на возраст од 32 години.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Својот прв настап во дресот на германската репрезентација Јеремис го имал на 15 ноември 1997, во пријателски натпревар со Јужна Африка. Тој бил повикан и настапувал за германската репрезентација на Светското првенство 1998, при што германскиот комичар Харалд Шмит го нарекол Јенс Јереналдо. Иако бил регистриран за настап на Евро 2000, подоцна бил отстранет поради тоа што го нарекол селекторот Ерих Рибек "патетичен". Сепак, Јеремис подоцна бил вратен во репрезентацијата и учествувал на Светското првенство во 2002. Тој се повлекол од репрезентативниот фудбал по завршувањето на Евро 2004 со цел да се концентрира на кариерата во Бајерн Минхен.

Титули[уреди | уреди извор]

Германија Бајерн Минхен[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jens Jeremies's career last game“ (англиски). espnfc. 2006. Посетено на 19 март 2014.