Оливер Бирхоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оливер Бирхоф
Лични податоци
Полно име Оливер Бирхоф
Роден на 1 мај 1968.(1968-05-01)(55 г.)
Роден во Карлсруе, Западна Германија
Држава Западна Германија Западна Германија
Германија Германија (од 1990)
Висина &100000000000001910000001,91 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Сегашен клуб  Германија (деловен менаџер)
Повлекување 2003
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1988 Ирдинген Ирдинген 31 (4)
1988–1990 Хамбургер Хамбургер 34 (6)
1990 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 8 (0)
1990–1991 Салцбург Салцбург 32 (23)
1991–1995 Асколи Асколи 117 (48)
1995–1998 Удинезе Удинезе 86 (57)
1998–2001 Милан Милан 91 (36)
2001–2002 Монако Монако 18 (5)
2002–2003 Кјево Кјево 26 (7)
Репрезентација
1988–1990 Западна Германија Западна Германија 21 10 (7)
1996–2002 Германија Германија 70 (37)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Оливер Бирхоф ( германски изговор:ˈɔlɪvɐ ˈbiːɐ̯hɔf ; роден на 1 мај 1968 година) — поранешен германски фудбалер, кој играл на позицијата напаѓач.

Тој го постигнал првиот златен гол во историјата на репрезентативниот фудбал, во дресот на германската репрезентација во финалето на Европското првенство 1996, со што и ја додел титулата на својата земја.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Висок, силен и плоден стрелец, познат по своите одлични способности за игра во воздухот. Поради овие одлики често бил користен како таканаречен "таргетмен", со тоа што можел да ги долови сите шанси за гол.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A.C. Milan Hall of Fame: Oliver Bierhoff“. acmilan.com. Посетено на 2 April 2015.