Златен гол

Од Википедија — слободната енциклопедија

Златен гол било правило во фудбалот користено од страна на ФИФА од 1993 до 2004 година.[1]

Регулатива[уреди | уреди извор]

Родено по писмо што се појавило во Times на 16 април 1992 година, правилото за златен гол важело во продолженијата на фудбалските натпревари во нокаут-фазата: откако натпреварот завршил со нерешен резултат по регуларното време, првиот постигнат гол во продолженијата ќе му ја донесе победата на тимот кој го постигнал; ова се засновало на концептот на Ненадејна смрт присутен во екипните спортови во Северна Америка.[2]

Во 2002 година, варијантата „сребрен гол“ била воведена од УЕФА, која според правилата му носела победа на тимот кој бил во водство по крајот на едно од продолженијата (небитно дали се работи за првото или второто).[3] Двете правила биле укинати од ИФАБ по крајот на Европското првенство 2004.[4]

Критики[уреди | уреди извор]

Оригиналната идеја на „Златниот гол“ била да се поттикнат екипите да играат поофанзивно, со што ќе се намали употребата на изведување пенали како параметар кој ќе го одлучува победникот; наместо тоа, се верувало дека правилото дало спротивен ефект, бидејќи екипите на теренот често имале тенденција да се затворат и да се бранат со цел да избегнат да примат одлучувачки погодок кој ќе ги елиминира моментално.[4]

Натпревари решени со златен гол[уреди | уреди извор]

Репрезентативни натпревари[уреди | уреди извор]

Победник Поразен Резултат Минута Натпревар Дата
Германија Германија Чешка Чешка 2 - 1 95' Финале на Европското првенство 1996 30 јуни 1996
Јапонија Јапонија Иран Иран 3 - 2 105' Бараж за пласман на Светското првенство 1998 15 ноември 1997
Уругвај Уругвај Австралија Австралија 0 - 1 92' Полуфинале на ФИФА Куп на конфедерации 1997 19 декември 1997
Франција Франција Парагвај Парагвај 1 - 0 113' Осминафинале на Светското првенство 1998 28 јуни 1998
Франција Франција Португалија Португалија 2 - 1 117' Полуфинале на Европското првенство 2000 28 јуни 2000
Франција Франција Италија Италија 2 - 1 103' Финале на Европското првенство 2000 2 јули 2000
Сенегал Сенегал Шведска Шведска 2 - 1 104' Осминафинале на Светското првенство 2002 16 јуни 2002
Јужна Кореја Јужна Кореја Италија Италија 2 - 1 117' Осминафинале на Светското првенство 2002 18 јуни 2002
Турција Турција Сенегал Сенегал 1 - 0 97' Четвртфинале на Светското првенство 2002 22 јуни 2002
Франција Франција Камерун Камерун 1 - 0 97' Финале на ФИФА Куп на конфедерации 2003 29 јуни 2003

Клупски натпревари[уреди | уреди извор]

Победник Поразен Резултат Минута Натпревар Дата
Галатасарај Галатасарај Реал Мадрид Реал Мадрид 2 - 1 103' Суперкуп на УЕФА 2000 25 август 2000
Ливерпул Ливерпул Алавес Алавес 5 - 4 117' Финале на Куп на УЕФА 2000-2001 17 мај 2001

Останати спортови[уреди | уреди извор]

Освен во фудбалот, „Златниот гол“ имал и има примена и во некој други споротви како хокеј на трева, хокеј на мраз, рагби, американски фудбал, бејзбол и др.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Calcio news“. la Repubblica. 5 март 1994. стр. 23.
  2. „Mondiale noioso, l'assillo degli USA“. la Repubblica. 3 јуни 1993. стр. 28.
  3. „Addio golden gol, arriva il silver. Era costato all'Italia un Europeo“. la Repubblica. 29 април 2003. стр. 48.
  4. 4,0 4,1 „Calcio, la Fifa dice basta a silver e golden gol“. 28 февруари 2004.