ФИФА Куп на конфедерации 1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФИФА Куп на конфедерации 1997
1997 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 1997
Општо за првенството
Домаќин(и) Саудиска Арабија Саудиска Арабија
      градови 1
      стадиони 1
Период на одржување 12 - 21 декември
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Brazil.svg Бразил
Silver medal.svg Второ место Flag of Australia.svg Австралија
Bronze medal.svg Трето место Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка
Четврто место Flag of Uruguay.svg Уругвај
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 51  (3.19 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Ромарио (7 гола)
Најдобар играч Бразил Роналдо


1997 ФИФА Купот на Конфедерации е првиот Куп на Конфедерации кој е организиран од ФИФА. Овој турнир беше одржуван во 1992 и 1995, како Крал Фахд Куп. Овој турнир беше одржан во Саудиска Арабија, како организатор на претходните турнири, во декември 1999, и беше првиот турнир во кој учествуваа репрезентации од сите конфедерации. тој беше освоен од Бразил, кој ја победи Австралија со 6-0 во финалето. После освојувањето на овој турнир Бразил стана првата репрезентација, која беше актуелен шампиони во двете најважни ФИФА турнири ( Светското првенство и Купот на Конфедерациите),а и во конфедерацискиот тунрир, со освојувањето на Копа Америка 1997. Ова подоцна беше повторено од Франција, која ги освои Светското Првенство во 1998, ЕУРО 2000, и Купот на Конфедерации 2001

Учесници[уреди | уреди извор]

Учесници на 1997 ФИФА Куп на Конфедерации

Стадион[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се играа во:

Ријад
Крал Фахд II Стадион
Капацитет: 67,000

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Јужна Америка

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Flag of Brazil.svg Бразил 3 2 1 0 6 2 +4 7
Flag of Australia.svg Австралија 3 1 1 1 3 2 +1 4
Flag of Mexico.svg Мексико 3 1 0 2 8 6 +2 3
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 3 1 0 2 1 8 −7 3
12 декември 1997
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 0—3 Flag of Brazil.svg Бразил Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~50.000
Судија: Николаи Левников  Русија
Цезар Сампаио гол 65'
Ромарио гол 73' гол 80'

12 декември 1997
Flag of Mexico.svg Мексико 1—3 Flag of Australia.svg Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Пиром Ун-Прасерт Тајланд Тајланд
Луис Хернандез гол 80'(пен.) Марк Видука гол 45'
Алоизи гол 59'
Мори гол 90'

14 декември 1997
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 0—5 Flag of Mexico.svg Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Ијан МекЛеод Јужна Африка ЈАР
Паленциа гол 20' гол 62'
Бланко гол 68' гол 76'
Луна гол 75'

14 декември 1997
Flag of Australia.svg Австралија 0—0 Flag of Brazil.svg Бразил Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Лусин Бокхсрдеау Јужна Африка ЈАР

16 декември 1997
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 1—0 Flag of Australia.svg Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~20.000
Судија: Хавиер Кастриљи  Аргентина
Ал-Кхилаиви гол 40'

16 декември 1997
Flag of Brazil.svg Бразил 3—2 Flag of Mexico.svg Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~20.000
Судија: Ијан МекЛеод Јужна Африка ЈАР
Ромарио гол 41'(пен.)
Денилсон гол 61'
Баиано гол 66'
Бланко гол 51'
Рамирез гол 90'

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Flag of Uruguay.svg Уругвај 3 3 0 0 8 4 +4 9
Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка 3 1 1 1 9 5 +4 4
Flag of the United Arab Emirates.svg ОАЕ 3 1 0 2 2 8 −6 3
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 3 0 1 2 5 7 −2 1
13 декември 1997
Flag of the United Arab Emirates.svg ОАЕ 0—2 Flag of Uruguay.svg Уругвај Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~13.000
Оливера гол 47'
Пачеко гол 90'

13 декември 1997
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 2—2 Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~7.500
Судија: Хавиер Кастриљи  Аргентина
Аугустине гол 39'(пен.)
МкХалеле гол 86'
Шмицер гол 19' гол 40'

15 декември 1997
Flag of the United Arab Emirates.svg ОАЕ 1—0 Flag of South Africa.svg Јужна Африка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~11.000
Судија: Рене Ортубе  Боливија
Х. Мубарак гол 5'

15 декември 1997
Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка 1—2 Flag of Uruguay.svg Уругвај Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~9.000
Судија: Саад Мане  Кувајт
Сиегл гол 89' Оливера гол 26'
Залајета гол 88'

17 декември 1997
Flag of the United Arab Emirates.svg ОАЕ 1—6 Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~8.000
Судија: Рене Ортубе  Боливија
Ал-Талјани гол 78' Обаид гол 11'(а.г.)
Недвед гол 22' гол 31'
Шмицер гол 42' гол 68' гол 71'

17 декември 1997
Flag of Uruguay.svg Уругвај 4—3 Flag of South Africa.svg Јужна Африка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~8.000
Судија: Рамеш Рамдхан  Тринидад и Тобаго
Силва гол 12' гол 66'
Рекоба гол 42'
Каљехас гол 90'
Радебе гол 11'
МкХалеле гол 69'
Ндланја гол 77'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
19 декември - Ријад
 Flag of Brazil.svg Бразил 2  
 Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка 0  
 
21 декември - Ријад
     Flag of Brazil.svg Бразил 6
   Flag of Australia.svg Австралија 0
 
 
Трето место
19 декември - Ријад 21 декември - Ријад
 Flag of Uruguay.svg Уругвај 0  Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка  1
 Flag of Australia.svg Австралија 1    Flag of Uruguay.svg Уругвај  0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 декември 1997
Flag of Brazil.svg Бразил 2—0 Flag of the Czech Republic (bordered).svg Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~28.000
Судија: Лусиан Боушардо Нигер Нигер
Ромарио гол 54'
Роналдо гол 83'

19 декември 1997
Flag of Uruguay.svg Уругвај 0—1(про.) Flag of Australia.svg Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~22.000
Судија: Николаи Левников  Русија
Кјуел постигнат златен гол во 92-ри минута 92'

Финале[уреди | уреди извор]

21 декември 1997
Flag of Brazil.svg Бразил 6—0 Flag of Australia.svg Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~65.000
Судија: Пиром Ун-Прасет Тајланд Тајланд
Ромарио гол 15' гол 27' гол 59' (пен..)
Роналдо гол 38' гол 53' гол 75'


 Brazil 
Предлошка:Победник на 1997 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Прва титула

Награди[уреди | уреди извор]

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
Бразил Ромарио Бразил Денилсон Flag of South Africa.svg Јужна Африка

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

7 гола

5 гола

4 гола

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Чешка го зазеде местото за Европа, бидејќи победникот на ЕУРО 1996 Германија се откажа од учеството.