ФИФА Куп на конфедерации 1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИФА Куп на конфедерации 1997
1997 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 1997
Општо за првенството
Домаќин(и) Саудиска Арабија Саудиска Арабија
      градови 1
      стадиони 1
Период на одржување 12 - 21 декември
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Шампион Бразил
Второ место Австралија
Трето место Чешка
Четврто место Уругвај
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 51  (3.19 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Ромарио (7 гола)
Најдобар играч Бразил Роналдо


1997 ФИФА Купот на Конфедерации е првиот Куп на Конфедерации кој е организиран од ФИФА. Овој турнир беше одржуван во 1992 и 1995, како Крал Фахд Куп. Овој турнир беше одржан во Саудиска Арабија, како организатор на претходните турнири, во декември 1999, и беше првиот турнир во кој учествуваа репрезентации од сите конфедерации. тој беше освоен од Бразил, кој ја победи Австралија со 6-0 во финалето. После освојувањето на овој турнир Бразил стана првата репрезентација, која беше актуелен шампиони во двете најважни ФИФА турнири ( Светското првенство и Купот на Конфедерациите),а и во конфедерацискиот тунрир, со освојувањето на Копа Америка 1997. Ова подоцна беше повторено од Франција, која ги освои Светското Првенство во 1998, ЕУРО 2000, и Купот на Конфедерации 2001

Учесници[уреди | уреди извор]

Учесници на 1997 ФИФА Куп на Конфедерации

Стадион[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се играа во:

Ријад
Крал Фахд II Стадион
Капацитет: 67,000

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Јужна Америка

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Бразил 3 2 1 0 6 2 +4 7
Австралија 3 1 1 1 3 2 +1 4
Мексико 3 1 0 2 8 6 +2 3
Саудиска Арабија 3 1 0 2 1 8 −7 3
12 декември 1997
Саудиска Арабија 0—3 Бразил Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~50.000
Судија: Николаи Левников  Русија
Цезар Сампаио гол 65'
Ромарио гол 73' гол 80'

12 декември 1997
Мексико 1—3 Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Пиром Ун-Прасерт Тајланд Тајланд
Луис Хернандез гол 80'(пен.) Марк Видука гол 45'
Алоизи гол 59'
Мори гол 90'

14 декември 1997
Саудиска Арабија 0—5 Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Ијан МекЛеод Јужна Африка ЈАР
Паленциа гол 20' гол 62'
Бланко гол 68' гол 76'
Луна гол 75'

14 декември 1997
Австралија 0—0 Бразил Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~15.000
Судија: Лусин Бокхсрдеау Јужна Африка ЈАР

16 декември 1997
Саудиска Арабија 1—0 Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~20.000
Судија: Хавиер Кастриљи  Аргентина
Ал-Кхилаиви гол 40'

16 декември 1997
Бразил 3—2 Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~20.000
Судија: Ијан МекЛеод Јужна Африка ЈАР
Ромарио гол 41'(пен.)
Денилсон гол 61'
Баиано гол 66'
Бланко гол 51'
Рамирез гол 90'

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Уругвај 3 3 0 0 8 4 +4 9
Чешка 3 1 1 1 9 5 +4 4
ОАЕ 3 1 0 2 2 8 −6 3
Јужна Африка 3 0 1 2 5 7 −2 1
13 декември 1997
ОАЕ 0—2 Уругвај Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~13.000
Оливера гол 47'
Пачеко гол 90'

13 декември 1997
Јужна Африка 2—2 Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~7.500
Судија: Хавиер Кастриљи  Аргентина
Аугустине гол 39'(пен.)
МкХалеле гол 86'
Шмицер гол 19' гол 40'

15 декември 1997
ОАЕ 1—0 Јужна Африка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~11.000
Судија: Рене Ортубе  Боливија
Х. Мубарак гол 5'

15 декември 1997
Чешка 1—2 Уругвај Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~9.000
Судија: Саад Мане  Кувајт
Сиегл гол 89' Оливера гол 26'
Залајета гол 88'

17 декември 1997
ОАЕ 1—6 Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~8.000
Судија: Рене Ортубе  Боливија
Ал-Талјани гол 78' Обаид гол 11'(а.г.)
Недвед гол 22' гол 31'
Шмицер гол 42' гол 68' гол 71'

17 декември 1997
Уругвај 4—3 Јужна Африка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~8.000
Судија: Рамеш Рамдхан  Тринидад и Тобаго
Силва гол 12' гол 66'
Рекоба гол 42'
Каљехас гол 90'
Радебе гол 11'
МкХалеле гол 69'
Ндланја гол 77'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
19 декември - Ријад
  Бразил 2  
  Чешка 0  
 
21 декември - Ријад
      Бразил 6
    Австралија 0
 
 
Трето место
19 декември - Ријад 21 декември - Ријад
  Уругвај 0   Чешка  1
  Австралија 1     Уругвај  0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 декември 1997
Бразил 2—0 Чешка Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~28.000
Судија: Лусиан Боушардо Нигер Нигер
Ромарио гол 54'
Роналдо гол 83'

19 декември 1997
Уругвај 0—1(про.) Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~22.000
Судија: Николаи Левников  Русија
Кјуел постигнат златен гол во 92-ри минута 92'

Финале[уреди | уреди извор]

21 декември 1997
Бразил 6—0 Австралија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика:~65.000
Судија: Пиром Ун-Прасет Тајланд Тајланд
Ромарио гол 15' гол 27' гол 59' (пен..)
Роналдо гол 38' гол 53' гол 75'


 Brazil 
Предлошка:Победник на 1997 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Прва титула

Награди[уреди | уреди извор]

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
Бразил Ромарио Бразил Денилсон Јужна Африка

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

7 гола

5 гола

4 гола

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Чешка го зазеде местото за Европа, бидејќи победникот на ЕУРО 1996 Германија се откажа од учеството.