Хари Кјуел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хари Кјуел
Лични податоци
Полно име Харолд Кјуел
Роден на 22 септември 1978(1978-09-22)(45 г.)[1]
Роден во Сиднеј, Австралија[2]
Држава Австралија Австралија
Висина &100000000000001800000001,80 м[3]
Играчки податоци
Позиција крило
Сегашен клуб Селтик Селтик (асистент тренер)
Повлекување 26 март 2014 (35 г.)
Младинска кариера
Маркони Сталионс Маркони Сталионс
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996-2003 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 181 (45)
2003-2008 Ливерпул Ливерпул 93 (12)
2008–2011 Галатасарај Галатасарај 63 (22)
2011–2012 Мелбурн Виктори Мелбурн Виктори 25 (8)
2012–2013 Ал-Гарафа Ал-Гарафа 3 (1)
2012–2013 Мелбурн Харт Мелбурн Харт 16 (2)
Репрезентација
1994-1995 Австралија Австралија 17 10 (1)
1997 Австралија Австралија 20 3 (0)
1996-2012 Австралија Австралија 58 (17)
Раководител на екипите
2015-2017 Вотфорд Вотфорд   (тим под 23 години)
2017-2018 Кроули Таун Кроули Таун
2018 Нотс Каунти Нотс Каунти
2020-2021 Олдам Атлетик Олдам Атлетик
2021 Барнет Барнет
2022- Селтик Селтик  (асистент)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Хари Кјуел (роден на 22 септември 1978 во Сиднеј) — австралиски фудбалски тренер, и поранешен играч од средниот ред. Моментално работи како асистент тренер во Селтик.[4]

Во својата долга кариера, која траела речиси 20 години, Кјуел играл за само шест екипи Лидс Јунајтед, Ливерпул, Галатасарај, Мелбурн Виктори, Ал-Гарафа и Мелбурн Харт. Неговот најголем успех во клупскиот фудбал со сигурност е освојувањето на Лигата на шампионите со Ливерпул во 2005 година.

Како трикратен добитник на наградата Фудбалер на годината на Океанија, Кјуел, исто така, се смета за најдобриот и најталентираниот играч на австралиската репрезентација на сите времиња.[5][6][7][8] Наречен The Jewel (скапоцен камен), поради неговата суперфина техника, но и поради неговата кревкост, тој го имал своето деби за репрезентацијата во 1996 година и одиграл 58 натпревари постигнувајќи 17 гола. Играл за Австралија на Светското првенство 2006, Светското првенство 2010, Купот на конфедерации во 1997 година, Азискиот куп 2007 и Азискиот куп 2011, последното загубено во финалето од Јапонија.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Англија Лидс Јунајтед[уреди | уреди извор]

1996-1997

Англија Ливерпул[уреди | уреди извор]

2004–2005
2005-2006

Турција Галатасарај[уреди | уреди извор]

2008

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Австралија Австралија
2004

Индивидуални[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Harry Kewell: Overview“. Premier League. Посетено на 18 August 2022.
  2. „Harry Kewell“. Liverpool F.C. Архивирано од изворникот на 5 October 2007. Посетено на 18 August 2022.
  3. „Harry Kewell“. footballaustralia.com.au. Football Federation Australia. Архивирано од изворникот на 17 January 2014. Посетено на 15 January 2014.
  4. „Harry Kewell Joins Celtic Coaching Staff as Stephen Mcmanus takes up B Team Role“. Celtic. 17 June 2022. Посетено на 24 June 2022.
  5. „Harry Kewell named greatest footballer“. The Age.
  6. Latest Football News, features and breaking Football News | SPORTAL Архивирано на 15 јули 2012.
  7. Peter Kogoy (12 јули 2012). „Harry Kewell named Australian football's best player“. The Australian.
  8. Harry Kewell named Australia's best ever footballer at gala awards - Goal.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]