УЕФА Лига на шампиони 2004/05

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Лига на шампиони 2004/05
Податоци за купот
Датуми13 јули 2004 — 25 мај 2005
Екипи32 (72 заклучно со квалификациите)
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(5. титула)
Вице-шампионИталија Милан
Статистики за купот
Одиграни натпревари125
Постигнати голови335 (2.68 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Руд Ван Нистелрој (8 голови)
Најдобар играчАнглија Стивен Џерард

УЕФА Лига на шампиони 2004/05 — 13. сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 50. сезона од основањето на натпреварувањето.

Натпреварувањето започнало на 13 јули 2004 со одигрувањето на првото квалификациско коло, а завршило со одигрување на финален натпревар на 25 мај 2005 година на олимпискиот стадион Ататурк во Истанбул, Турција. Учествувале 72 екипи од 48 национални сојузи. Финалето на оваа сезона од УЕФА Лигата на шампионите се смета за едно од најдобрите во историјата на натпреварувањето.[1][2][3]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 13 и 14 јули, а реванш натпреварите на 21 јули 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рејкјавик Исланд 2:2[4] Ирска Шелбурн 2:2 0:0
Сконто Латвија 7:1 Велс Рил 4:0 3:1
Флора Талин Естонија 3:7 Словенија Горица 2:4 1:3
Линфилд Северна Ирска 0:2 Финска Хелсинки 0:1 0:1
Победа Прилеп Македонија 2:4 Ерменија Пјуник 1:3 1:1
Шериф Тираспол Молдавија 2:1 Луксембург Женес Еш 2:0 0:1
ВИТ Грузија Грузија 5:3 Фарски Острови ХБ Торсхавн 5:0 0:3
Слием Вондерерс Малта 1:6 Литванија Каунас 0:2 1:4
Широки Брег Босна и Херцеговина 2:2[4] Азербејџан Нефтчи Баку 2:1 0:1
Гомељ Белорусија 1:2 Албанија Тирана 0:2 1:0

Второ квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 27 и 28 јули, а реванш натпреварите на 4 август 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пјуник Ерменија 1:4 Украина Шахтјор Донецк 1:3 0:1
АПОЕЛ Кипар 3:4 Чешка Спарта Прага 2:2 1:2
Розенборг Норвешка 4:1 Молдавија Шериф Тираспол 2:1 2:0
Јанг Бојс Швајцарија 2:5 Србија и Црна Гора Црвена ѕвезда 2:2 0:3
Горица Словенија 6:2 Данска Копенхаген 1:2 5:0
Нефтчи Баку Азербејџан 0:2 Русија ЦСКА Москва 0:0 0:2
Жилина Словачка 0:2 Романија Динамо Букурешт 0:1 0:1
Хелсинки Финска 0:1 Израел Макаби Тел Авив 0:0 0:1
Сконто Латвија 1:4 Турција Трабзонспор 1:1 0:3
Клуб Брухе Белгија 6:0 Бугарија Локомотива Пловдив 2:0 4:0
Тирана Албанија 3:3[4] Унгарија Ференцварош 2:3 1:0
Хајдук Сплит Хрватска 3:4 Ирска Шелбурн 3:2 0:2
Јургорден Шведска 2:0 Литванија Каунас 0:0 2:0
ВИТ Грузија Грузија 2:11 Полска Висла Краков 2:8 0:3

Трето квалификациско коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 10 и 11 август, а реванш натпреварите на 24 и 25 август 2004 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ГАК Австрија 1:2 Англија Ливерпул 0:2 1:0
Јувентус Италија 6:3 Шведска Јургорден 2:2 4:1
Ференцварош Унгарија 1:2 Чешка Спарта Прага 1:0 0:2 (прод.)
Розенборг Норвешка 5:3 Израел Макаби Хаифа 2:1 3:2 (прод.)
Бајер Леверкузен Германија 6:2 Чешка Бањик Острава 5:0 1:2
ЦСКА Москва Русија 3:2 Шкотска Ренџерс 2:1 1:1
Шахтјор Донецк Украина 6:3 Белгија Клуб Брухе 4:1 2:2
Динамо Киев Украина 3:2 Турција Трабзонспор 1:2 2:0
Црвена ѕвезда Србија и Црна Гора 3:7 Холандија ПСВ Ајндховен 3:2 0:5
Динамо Букурешт Романија 1:5 Англија Манчестер Јунајтед 1:2 0:3
Базел Швајцарија 2:5 Италија Интер Милано 1:1 1:4
Бенфика Португалија 1:3 Белгија Андерлехт 1:0 0:3
Шелбурн Ирска 0:3 Шпанија Депортиво Ла Коруња 0:0 0:3
ПАОК Грција 0:4 Израел Макаби Тел Авив 0:31 0:1
Горица Словенија 0:9 Франција Монако 0:3 0:6
Висла Краков Полска 1:5 Шпанија Реал Мадрид 0:2 1:3

1 Првиот натпревар бил завршен со победа на Макаби од 2:1, но натпреварот бил регистриран како службена победа на Макаби од 3:0 поради тоа што ПАОК играл со суспендиран играч.

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето по групи се играло од 14 септември до 8 декември 2004 година.

Легенда:
Тимови кои го продолжуваат својот настап во осминафиналето.
Третопласираната екипа го продолжува своето натпреварување во третото коло од УЕФА Купот.

Група А[уреди | уреди извор]

 
  МОН ДЕП ЛИВ ОЛИ
Франција Монако 2:0 1:0 2:1
Шпанија Депортиво Ла Коруња 0:5 0:1 0:0
Англија Ливерпул 2:0 0:0 3:1
Грција Олимпијакос 1:0 1:0 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Монако 6 4 0 2 10 4 +6 12
2. Англија Ливерпул 6 3 1 2 6 3 +3 10
3. Грција Олимпијакос 6 3 1 2 5 5 0 10
4. Шпанија Депортиво Ла Коруња 6 0 2 4 0 9 -9 2

Група Б[уреди | уреди извор]

 
  РОМ БЛ ДК РМ
Италија Рома 1:1 0:1 0:3
Германија Бајер Леверкузен 3:1 3:0 3:0
Украина Динамо Киев 2:0 4:2 2:2
Шпанија Реал Мадрид 4:2 1:1 1:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Германија Бајер Леверкузен 6 3 2 1 13 7 +6 11
2. Шпанија Реал Мадрид 6 3 2 1 11 8 +3 11
3. Украина Динамо Киев 6 3 1 2 11 8 +3 10
4. Италија Рома 6 0 1 5 4 16 -12 1

Група Ц[уреди | уреди извор]

 
  АЈА БМ ЈУВ МАК
Холандија Ајакс 2:2 0:1 3:0
Германија Бајерн Минхен 4:0 0:1 5:1
Италија Јувентус 1:0 1:0 1:0
Израел Макаби Тел Авив 2:1 0:1 1:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Јувентус 6 5 1 0 6 1 +5 16
2. Германија Бајерн Минхен 6 3 1 2 12 5 +7 10
3. Холандија Ајакс 6 1 1 4 6 10 -4 4
4. Израел Макаби Тел Авив 6 1 1 4 4 12 -8 4

Група Д[уреди | уреди извор]

 
  ФЕН ОЛ МЈ СП
Турција Фенербахче 1:3 3:0 1:0
Франција Олимпик Лион 4:2 2:2 5:0
Англија Манчестер Јунајтед 6:2 2:1 4:1
Чешка Спарта Прага 0:1 1:2 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Франција Олимпик Лион 6 4 1 1 17 8 +9 13
2. Англија Манчестер Јунајтед 6 3 2 1 14 9 +5 11
3. Турција Фенербахче 6 3 0 3 10 13 -3 9
4. Чешка Спарта Прага 6 0 1 5 2 13 -11 1

Група Е[уреди | уреди извор]

 
  АРС ПАН ПСВ РОЗ
Англија Арсенал 1:1 1:0 5:1
Грција Панатинајкос 2:2 4:1 2:1
Холандија ПСВ Ајндховен 1:1 1:0 1:0
Норвешка Розенборг 1:1 2:2 1:2
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Арсенал 6 2 4 0 11 6 +5 10
2. Холандија ПСВ Ајндховен 6 3 1 2 6 7 -1 10
3. Грција Панатинајкос 6 2 3 1 11 8 +3 9
4. Норвешка Розенборг 6 0 2 4 6 13 -4 2

Група Ф[уреди | уреди извор]

 
  БАР СЕЛ МИЛ ШАХ
Шпанија Барселона 1:1 2:1 3:0
Шкотска Селтик 1:3 0:0 1:0
Италија Милан 1:0 3:1 4:0
Украина Шахтјор Донецк 2:0 3:0 0:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Милан 6 4 1 1 10 3 +7 13
2. Шпанија Барселона 6 3 1 2 9 6 +3 10
3. Украина Шахтјор Донецк 6 2 0 4 5 9 -4 6
4. Шкотска Селтик 6 1 2 3 4 10 -6 5

Група Г[уреди | уреди извор]

 
  АНД ИНТ ВАЛ ВБ
Белгија Андерлехт 1:3 1:2 1:2
Италија Интер Милано 3:0 0:0 2:0
Шпанија Валенсија 2:0 1:5 0:2
Германија Вердер Бремен 5:1 1:1 2:1
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Италија Интер Милан 6 4 2 0 14 3 +11 14
2. Германија Вердер Бремен 6 4 1 1 12 6 +6 13
3. Шпанија Валенсија 6 2 1 3 6 10 -4 7
4. Белгија Андерлехт 6 0 0 6 4 17 -13 0

Група Х[уреди | уреди извор]

 
  ЧЕЛ ЦМ ПСЖ ПОР
Англија Челси 2:0 0:0 3:0
Русија ЦСКА Москва 0:1 2:0 0:1
Франција Пари Сен Жермен 0:3 1:3 2:0
Португалија Порто 2:1 0:0 0:0
 
Табела ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1. Англија Челси 6 4 1 1 10 3 +7 13
2. Португалија Порто 6 2 2 2 4 6 -2 8
3. Русија ЦСКА Москва 6 2 1 3 5 5 0 7
4. Франција Пари Сен Жермен 6 1 2 3 3 8 -5 5

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 22 и 23 февруари, а реванш натпреварите на 8 и 9 март 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид Шпанија 1:2 Италија Јувентус 1:0 0:2 (прод.)
Ливерпул Англија 6:2 Германија Бајер Леверкузен 3:1 3:1
ПСВ Ајндховен Холандија 3:0 Франција Монако 1:0 2:0
Бајерн Минхен Германија 3:2 Англија Арсенал 3:1 0:1
Барселона Шпанија 4:5 Англија Челси 2:1 2:4
Манчестер Јунајтед Англија 0:2 Италија Милан 0:1 0:1
Вердер Бремен Германија 2:10 Франција Олимпик Лион 0:3 2:7
Порто Португалија 2:4 Италија Интер Милано 1:1 1:3

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 5 и 6 април, а реванш натпреварите на 12 и 13 април 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ливерпул Англија 2:1 Италија Јувентус 2:1 0:0
Олимпик Лион Франција 2:2
(2:4 пен.)
Холандија ПСВ Ајндховен 1:1 1:1
Челси Англија 6:5 Германија Бајерн Минхен 4:2 2:3
Милан Италија 5:0 Италија Интер Милано 2:0 3:01

1 Натпреварот бил прекинат во 78. минута при резултат 1:0 за Милан. УЕФА го регистрирала натпреварот како службена победа од 3:0 за Милан.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари биле одиграни на 26 и 27 април, а реванш натпреварите на 3 и 4 мај 2005 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Челси Англија 0:1 Англија Ливерпул 0:0 0:1
Милан Италија 3:3[4] Холандија ПСВ Ајндховен 2:0 1:3

Финале[уреди | уреди извор]

25 мај 2005
20:45
Милан Италија 3 – 3 (прод.) Англија Ливерпул Олимпијски стадион Ататурк, Истанбул
Публика: 72.059
Судија: Мануел Мехуто Гонсалес (Шпанија)
Малдини гол 1'
Креспо гол 39, 44'


Сержињо
Пирло
Томасон гол
Кака гол
Шевченко
Извештај


2 – 3 (пен.)
Џерард гол 54'
Шмицер гол 56'
Алонсо гол 60'

гол Хаман
гол Сисе
Рисе
гол Шмицер

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Why it was the greatest cup final BBC. Retrieved 8 July 2011
  2. Reds take European crown[мртва врска] Sky Sports. Retrieved 8 July 2011
  3. Grit, spirit and the ultimate glory The Guardian. Retrieved 8 July 2011
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Екипата се квалификувала според правилото на повеќе постигнати голови на гости..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]