ФК Јанг Бојс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарија Јанг Бојс
YoungBoysLogo.png
Основан 14 март 1898
Терен Стад де Свис
Берн, Швајцарија
(Сместивост: 32,000)
Сопственик Швајцарија Вернер Мулер
Тренер Швајцарија Ули Форте
Лига Швајцарска Супер лига
2013–14 Швајцарска Супер лига, 3-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Бернер Шпорт Клуб Јанг Бојс или ФК Јанг Бојс е швајцарски професионален фудбалски клуб од главниот град, Берн. Клубот е основан во 1898 година и се натпреварува во највисокото ниво на швајцарскиот клупски фудбал, Швајцарска Супер лига.

Со 11 наслови во швајцарскиот шампионат Јанг Бојс е на петтото место по успешност зад Грасхопер, Базел, Сервет и Цирих, а имаат и 6 наслови во Купот на Швајцарија. Јанг Бојс исто така е еден од најуспешните швајцарски клубова и во европските натпреварувања, а најголемиот успех им е полуфиналето во Европскиот куп во сезоната 1958-59, каде биле поразени од францускиот претставник Ремс.

Од 2005, Јанг Бојс ги игра својте домашни натпревари на Стад де Свис кој има капацитет од 32.000 места, а изграден е на местото на некогашниот стадион Ванкфорд.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се црна и жолта (600px Nero e Giallo (Strisce Orizzontali).png).

Титули[уреди | уреди извор]

1902-03, 1908-09, 1909-10, 1910-11, 1919-20, 1928-29, 1956-57, 1957-58, 1958-59, 1959-60,10 титули
1985-86.

1929-30, 1944-45, 1952-53, 1957-58, 1976-77, 1986-87

1976.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Швајцарија ГМ Марко Велфли (капитен)
3 Швајцарија ОД Флорен Хадерѓонај
4 Србија ОД Милан Вилотиќ
5 Швајцарија ОД Стив вон Берген
6 Швајцарија СР Леонардо Бертоне
7 Србија СР Миралем Сулејмани
8 Чешка ОД Јан Лецјакс
9 Шведска НП Александер Герндт
10 Швајцарија СР Морено Костанцо
11 Швајцарија СР Ренато Штефен
14 Србија ОД Милан Гаиќ
17 Швајцарија СР Матијас Виткиевиз
18 Швајцарија ГМ Ивон Мвонго
Бр. Нац. Позиција Играч
19 Аргентина НП Гонзало Зарате
21 Швајцарија ОД Алан Рошат
22 Швајцарија ОД Грегори Вутрих
23 Швајцарија ОД Скот Сутер
26 Швајцарија ГМ Давид ван Болмос
29 Швајцарија СР Рафаел Нуцоло
30 Швајцарија СР Адријан Никчи
31 Јапонија НП Јуја Кубо
33 Швајцарија ОД Томас Фекете
34 Швајцарија СР Хелиос Сесоло
35 Брег на Слоновата Коска СР Секу Саного
93 Швајцарија ОД Марко Бурки
99 Франција НП Гилиом Оаро

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]