ФК Лугано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајцарија Лугано
Основан1908
СтадионКорнаредо (15,000)
Лугано, Швајцарија
СопственикШвајцарија Анџело Ренцети
ТренерШвајцарија Ливио Бордоли
ЛигаЧеленџ лига
2022/233.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Лугано е швајцарски фудбалски клуб со седиште во Лугано.

Клубот бил основан во 1908 година под името ФК Лугано, но во 2004 година како резултат на испаѓање од втората лига и лошата финансиска состојба, клубот претрпел банкрот и бил рефундиран под името АК Лугано. Во 2008 година, клубот го вратил неговото оригинално име, ФК Лугано. Инаку, тие се трикратни шампиони на Швајцарија и трикратни освојувачи на Купот на Швајцарија.

Својте домашни натпревари Лугано ги игра на Стадионот Корнаредо. Во моментов клубот се натпреварува во Супер лигата, највиското ниво по ранг на швајцарскиот фудбал.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се црна и бела ().

Стадион[уреди | уреди извор]

Лугано ги играат својте домашни натпревари на Стадионот Корнаредо, изграден во 1951 година, и има капацитет од 15.000 гледачи. Теренот е со димензии 105 x 68м.

Тој бил домаќин на некои натпревари од Светското првенство 1954.

Соперништва[уреди | уреди извор]

Дербито со екипата на Белинцона се смета за Дерби Тичино; Лугано и Белинцона всушност претставуваат двата најголеми града во кантонот Тичино и се единствените тимови кој го освоиле швајцарското првенство.

Титули[уреди | уреди извор]

1937-1938, 1940-1941, 1948-1949.

1930-1931, 1967-1968, 1992-1993.

1953-1954, 1960-1961, 1963-1964.

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]