Швајцарска Челенџ лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Челенџ лига
Challenge League.png
ЗемјаШвајцарија Швајцарија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1897
Број на клубови10
Нивоа на пирамида2
Промоција воШвајцарска Супер лига (прва лига)
Испаѓање во1. Лига (трета лига)
Домашен купКуп на Швајцарија
Актуелен шампионВадуц Вадуц
(2013–14)
Мрежно местоОфицијална страна
Швајцарска Челенџ лига 2014-2015

Швајцарската Челенџ лига е втората најсилна фудбалска лига во Швајцарија, односно второ највисоко ниво во швајцарскиот фудбалски систем. До 2003 година оваа лига била позната како Национална лига Б.

Клубови во сезоната 2014/15.[уреди | уреди извор]

Лигата се состои од 10 клуба. Првиот изборува промоција во Швајцарската Супер лига, а последниот испаѓа во 1. Лига.

Клуб сезона 2013/14
Бил/Бјен Бил/Бјен 7.
Вил Вил 3.
Винтертур Винтертур 6.
Волен Волен 9.
Кјасо Кјасо 8.
Ле Мон Ле Мон 1. во 1. Лига (промовиран)
Лозана Лозана 10. во Супер лига (испаднат)
Лугано Лугано 2.
Сервет Сервет 5.
Шафхаузен Шафхаузен 4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]