ФК Лозана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајцарија Лозана
Основан1896
СтадионОлимпик де ла Понтез
Лозана, Швајцарија
(Капацитет: 15,850)
СопственикШвајцарија Жан-Франсоа Коле
ТренерИталија Марко Симоне
ЛигаЧеленџ лига
2018/193-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

ФК Лозана е швајцарски фудбалски клуб, од градот Лозана.

Клубот е основа во 1896 година под името ФК Монтрион. Тие се седумкратен шампион на Швајцарија и деветкратен освојувач на купот. Во 2003 година, клубот објавил банкрот и започнува одново под денешното име.

Својте домашни натпревари Лозана ги игра на стадионот Олимпик де ла Понтез, кој има капацитет од 15,850 гледачи.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се сина и бела ().

Историја на амблеми[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

1912-1913, 1931-1932, 1934-1935, 1935-1936, 1943-1944, 1950-1951, 1964-1965.

1934-1935, 1938-1939, 1943-1944, 1949-1950, 1961-1962, 1963-1964, 1980-1981, 1997-1998, 1998-1999.

Останати успеси[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]