ФК Вил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарија Вил
FC Wil logo.svg
Основан1900
СтадионАФГ Арена
Вил, Швајцарија
(Капацитет: 19,568)
СопственикШвајцарија Роџер Бигер
ТренерШвајцарија Клаудио Швенделер
ЛигаЧеленџ лига
2018/195-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Вил е швајцарски фудбалски клуб од градот Вил, во источниот дел на Швајцарија. Клубот е основан во 1900 година.

Најголемиот успех на клубот бил освојувањето на Купот на Швајцарија во 2004 година со победа над Грасхопер во финалето.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се бела и црна (Bianco e Nero (Strisce).png).

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]