ФК Грасхопер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајцарија Грасхопер
Целосно имеГрасхопер Клуб Цирих
Основан1 септември 1886
СтадионСтадион Лецигрунд
Цирих, Швајцарија
(Капацитет: 25,000)
СопственикШвајцарија Стефан Анликер
ТренерГерманија Михаел Скибе
ЛигаШвајцарска Супер лига
2022/237., Супер лига
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Грасхопер Цирих е швајцарски фудбалски клуб од градот Цирих.

Клубот е основан од англискиот студент Том Е. Грифин на 1 септември 1886 и претставува најстар фудбалски клуб во Швајцарија. Со 27 наслови државен шампион и 19 освоени купови, Грасхопер е најуспешен швајцарски клуб. Покрај тоа, двапати го освојувал и Интертото купот.

Својте домашни натпревари клубот ги игра на Лецигрунд стадионот кој има капацитет од 25.000 места. Најголеми соперници му се Цирих, со кој игра градско дерби и Базел. Бидејќи се работи за мултиспортски клуб покрај фудбалскиот, егзистираат уште веслачки, хокеарски, ракометен, тениски, карлингски и сквош клуб.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се бела и сина ().

Титули[уреди | уреди извор]

1897-98, 1889-00, 1900-01, 1904-05, 1920-21, 1926-27, 1927-28, 1930-31, 1936-37, 1938-39, 10 титули
1941–42, 1942–43, 1944–45, 1951–52, 1955–56, 1970–71, 1977–78, 1981–82, 1982–83, 1983–84,10 титули
1989–90, 1990–91, 1994–95, 1995–96, 1997–98, 2000–01, 2002–03.

1925–26, 1926–27, 1931–32, 1933–34, 1936–37, 1937–38, 1939–40, 1940–41, 1941–42, 1942–43, 1945–46, 1951–52, 1955–56, 1982–83, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 2012–13.

      • Финалист (13) :

1927-1928, 1930-1931, 1932-1933, 1948-1949, 1952-1953, 1957-1958, 1962-1963, 1977-1978, 1992-1993, 1994-1995, 1998-1999, 2001-2002, 2003-2004.

1973, 1975.

1989.

2006, 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]