ФК Грасхопер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарија Грасхопер
Grasshoppers Club Zürich Logo.svg
Целосно име Грасхопер Клуб Цирих
Основан 1 септември 1886
Стадион Стадион Лецигрунд
Цирих, Швајцарија
(Капацитет: 25,000)
Сопственик Швајцарија Стефан Анликер
Тренер Германија Михаел Скибе
Лига Швајцарска Супер лига
2013–14 Швајцарска Супер лига, 2-ри
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Грасхопер Цирих е швајцарски фудбалски клуб од градот Цирих.

Клубот е основан од англискиот студент Том Е. Грифин на 1 септември 1886 и претставува најстар фудбалски клуб во Швајцарија. Со 27 наслови државен шампион и 19 освоени купови, Грасхопер е најуспешен швајцарски клуб. Покрај тоа, два пати го освојувал и Интертото купот.

Својте домашни натпревари клубот ги игра на Лецигрунд стадионот кој има капацитет од 25.000 места. Најголеми ривали му се Цирих, со кој игра градско дерби и Базел. Бидејќи се работи за мултиспортски клуб покрај фудбалскиот, егзистираат уште веслачки, хокеарски, ракометен, тениски, карлингски и сквош клуб.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се бела и сина (Bianco e Azzurro.svg).

Титули[уреди | уреди извор]

1897-98, 1889-00, 1900-01, 1904-05, 1920-21, 1926-27, 1927-28, 1930-31, 1936-37, 1938-39, 10 титули
1941–42, 1942–43, 1944–45, 1951–52, 1955–56, 1970–71, 1977–78, 1981–82, 1982–83, 1983–84,10 титули
1989–90, 1990–91, 1994–95, 1995–96, 1997–98, 2000–01, 2002–03.

1925–26, 1926–27, 1931–32, 1933–34, 1936–37, 1937–38, 1939–40, 1940–41, 1941–42, 1942–43, 1945–46, 1951–52, 1955–56, 1982–83, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 2012–13.

      • Финалист (13) :

1927-1928, 1930-1931, 1932-1933, 1948-1949, 1952-1953, 1957-1958, 1962-1963, 1977-1978, 1992-1993, 1994-1995, 1998-1999, 2001-2002, 2003-2004.

1973, 1975.

1989.

2006, 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]