ФК Санкт Гален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарија Санкт Гален
FC St. Gallen logo.svg
Основан19 април 1879
СтадионАФГ Арена
Санкт Гален, Швајцарија
(Капацитет: 19,568)
СопственикШвајцарија Долф Фрих
ТренерЛуксембург Џеф Сајбене
ЛигаШвајцарска Супер лига
2020/21Швајцарска Супер лига, 7-и
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Санкт Гален е швајцарски фудбалски клуб од градот Санкт Гален. Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига, највисокото ниво на швајцарскиот фудбал.

Клубот е основан во 1879 година и е најстариот клуб во Швајцарија. Во својата долга историја двапати ја освоиле титулата во швајцарското првенство во сезоните 1903-04 и 1999-00, а еднаш го освоиле и Купот на Швајцарија во 1969 година.

Својте домашни натпревари ги игра на АФГ Арена, која има капацитет од 19,568 седечки места.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се зелена и бела (Verde con diagonale Bianco.svg).

Досега клубот променил 6 амблеми. Последниот е воведен во 2008 година.

Титули[уреди | уреди извор]

1903-04, 1999-00.

1969.

1978.

2009, 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]