ФК Цирих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајцарија Цирих
Целосно имеФудбалски клуб Цирих
Основан1896
СтадионСтадион Лецигрунд
Цирих, Швајцарија
(Капацитет: 25,000)
СопственикШвајцарија Анкило Канепа
ТренерШвајцарија Урс Мејер
ЛигаШвајцарска Супер лига
2022/238., Швајцарска Супер лига
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Фудбалски клуб Цирих, попознат како ФК Цирих или скратено ФКЦ, е швајцарски фудбалски клуб од градот Цирих. Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига.

Клубот е основан во 1896 година и е еден од најуспешните клубови во Швајцарија. Цирих има 12 титули во швајцарското првенство и 8 купови на својата земја, а исто така има пласмани во полуфиналето на Европскиот Куп на Шамппиони во сезоните 1963-64 и 1976-77.

Својте домашни натпревари клубот ги игра на Лецигрунд стадионот кој има капацитет од 25.000 места. Најголеми соперници му се Грасхопер, со кој игра градско дерби и Базел.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се бела и сина ().

Дресови[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]
2011-2013
2013-2014
2014-2015
Гостински[уреди | уреди извор]
2011-2012
2012-2013

Стадион[уреди | уреди извор]

ФК Цирих ги играат својте домашни натпревари на Стадионот Лецигрунд, кој бил целосно обновен за само две години и бил отворен во 2007 во пресрет на Евро 2008. Денес има капацитет од 25,000 седечки места. Димензиите на стадионот се 105 m со 68 m.

Титули[уреди | уреди извор]

1901-02, 1923-24, 1962-63, 1965-66, 1967-68, 1973-74, 1974-75, 1975-76, 1980-81, 2005-06, 10 титули
2006-07, 2008-09, 2021—22.

1965-66, 1969-70, 1971-72, 1972-73, 1975-76, 1999-2000, 2004-05, 2013-14.

1980-81.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Швајцарија ГМ Давид Да Коста
4 Швајцарија ОД Рафаел Кох
5 Швајцарија ОД Берат Џимсити
7 Швајцарија НП Марио Гаврановиќ
9 Тунис НП Амин Шермити
10 Швајцарија СР Давиде Кјумиенто
11 Албанија НП Армандо Садику
13 Швајцарија ОД Алан Неф
14 Камерун НП Франк Етунди
15 Швајцарија СР Оливер Буф
16 Швајцарија ОД Филип Кох
17 Тунис СР Јасин Шикауи
18 Израел СР Ави Рикан
20 Албанија СР Бурим Кукели
Бр. Позиција Играч
21 Швајцарија СР Мајк Клејбер
22 Црна Гора СР Асмир Кајевиќ
23 Швајцарија НП Патрик Росини
24 Швајцарија СР Морис Брунер
25 Црна Гора ОД Иван Кецојевиќ
26 Швајцарија СР Седрик Брунер
27 Швајцарија СР Марко Шенбахлер
30 Швајцарија ОД Нико Елведи
31 Швајцарија ГМ Андрес Малот
32 Швајцарија ГМ Антони Февре
33 Швајцарија НП Димитри Оберлин
34 Швајцарија СР Франсиско Родригес
37 Брег на Слоновата Коска СР Жил Јапи Јапо

Поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]