Јасин Шикауи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јасин Шикауи
Лични податоци
Роден на 22 септември 1986(1986-09-22)(37 г.)
Роден во Радес, Тунис
Држава Тунис Тунис
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Етуал ду Сахел Етуал ду Сахел
Број 28
Младинска кариера
Етуал ду Сахел Етуал ду Сахел
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2007 Етуал ду Сахел Етуал ду Сахел 84 (39)
2007-2015 Цирих Цирих 116 (28)
2015-2017 Ал-Гарафа Ал-Гарафа 14 (1)
2017-2018 Ал-Ахли Доха Ал-Ахли Доха 23 (6)
2018- Етуал ду Сахел Етуал ду Сахел 2 (2)
Репрезентација
2006- Тунис Тунис 41 (10)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Јасин Шикауи (роден во Радес на 22 септември 1986) е туниски фудбалер, офанзивен играч од средниот ред на Етуал ду Сахел и на туниската репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Офанзивен играч од средниот ред или втор напаѓач со голема брзина дури и кога ја има топката во посед, а исто така е и вешт дриблер.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Шикауи е роден во Радес, град во северниот дел на Тунис. Својата кариера ја започнал во екипата на Етуал ду Сахел, во Првата фудбалска лига на Тунис и го направил своето деби за првиот тим во 2004 година. Тој станал капитен на тимот на возраст од само 17 години, а во сезоната 2006-07 дал значаен придонес за освојувањето на туниското првенство. На 22 мај 2007 година, тој потпишал петгодишен договор со швајцарскиот клуб Цирих од Суперлигата. Своето деби за Цирих го направил на 22 јули, во поразот со 1-0 на гостувањето кај Базел во првото коло од сезоната 2007-08. Четири дена подоцна, Шикауи го постигнал својот прв гол во дресот на Цирих против Луцерн во победата со 4-1 на домашен терен. Во сезоната 2008-2009 со клубот го освоил првиот трофеј, кога Цирих бил станал шампион на Швајцарија. Тој поминал осум години во швајцарскиот клуб и бил капитен на клубот во еден период, забележувајќи преку 150 настапи за Цирих во сите натпреварувања.

Во 2015 година се преселил во катаркото првенство каде потпишал најпрво за Ал-Гарафа, а две години за Ал-Доха.

Во 2018 година се вратил во Етуал ду Сахел, клубот во кој ја започнал својата кариера.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој дебитирал за туниската репрезентација во 2006 година, кога тој учествувал на Светското првенство во Германија.

Титули[уреди | уреди извор]

Тунис Етуал ду Сахел[уреди | уреди извор]

Швајцарија Цирих[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]