Марко Шенбахлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајцарија Марко Шенбахлер
Лични податоци
Роден на 11 јануари 1990(1990-01-11)(34 г.)
Роден во Урдорф, Швајцарија
Висина &100000000000001710000001,71 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Цирих Цирих
Број 27
Младинска кариера
Цирих Цирих
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006– Цирих Цирих 142 (18)
Репрезентација
2014- Швајцарија Швајцарија 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Марко Шенбахлер (роден на 11 јануари 1990 година, во Урдорф) — швајцарски фудбалер, играч од средниот ред на Цирих и швајцарската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Швајцарија Цирих[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]