Куп на шампиони 1976/77

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1976/77
Податоци за купот
Датуми14 септември 1976 — 25 мај 1977
Екипи32
Финале
ШампиониАнглија Ливерпул
(1. титула)
Вице-шампионГерманија Борусија Менхенгладбах
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови155 (2.54 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Италија Франко Кучинота
Западна Германија Герд Милер (5)

Куп на шампиони 1976/77 — 22-то издание на Купот на шампионите, најсилnoto европско клупско фудбалско натпреварување.

Финалето е одиграно на 25 мај 1977 на стадионот Олимпико во Рим, каде што Ливерпул со резултат 3:1 ја победил Борусија Менхенгладбах, со тоа освојувајќи ја својата прва титула во Купот на шампионите. Динамо Киев во четвртфиналето го елиминирал Баерн Минхен, освојувач на Купот од претходните три сезони.

Западна Германија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Баерн Минхен, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и Борусија Менхенгладбах, првак на Западна Германија од претходната сезона.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Ренџерс Шкотска 1:2 Швајцарија Цирих 1:1 0:1
Слием Вондерерс Малта 2:21 Финска ТПС 2:1 0:1
Ференцварош Унгарија 11:3 Луксембург Женес Еш 5:1 6:2
Динамо Дрезден Источна Германија 2:0 Португалија Бенфика 2:0 0:0
ЦСКА Софија Бугарија 0:1 Франција Сент Етјен 0:0 0:1
Дундалк Ирска 1:7 Холандија ПСВ Ајндховен 1:1 0:6
Акранес Исланд 3:6 Турција Трабзонспор 1:3 2:3
Ливерпул Англија 7:0 Северна Ирска Крусејдерс 2:0 5:0
Викинг Норвешка 2:3 Чехословачка Бањик Острава 2:1 0:2
Кеге Данска 1:7 Западна Германија Баерн Минхен 0:5 1:2
Динамо Киев СССР 5:0 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Партизан 3:0 2:0
Омонија Кипар 1:3 Кралство Грција ПАОК 0:2 1:1
Торино Италија 3:2 Шведска Малме 2:1 1:1
Австрија Виена Австрија 1:3 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 1:0 0:3
Стал Мјелец Полска 1:3 Реал Мадрид 1:2 0:1
Клуб Брухе Белгија 3:2 Романија Стеауа Букурешт 2:1 1:1

1 ТПС се пласирал во осминафиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Цирих Швајцарија 3:0 Финска ТПС 2:0 1:0
Ференцварош Унгарија 1:4 Источна Германија Динамо Дрезден 1:0 0:4
Сент Етјен Франција 1:0 Холандија ПСВ 1:0 0:0
Трабзонспор Турција 1:3 Англија Ливерпул 1:0 0:3
Бањик Острава Чехословачка 2:6 Западна Германија Баерн Минхен 2:1 0:5
Динамо Киев СССР 6:0 Кралство Грција ПАОК 4:0 2:0
Торино Италија 1:2 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 1:2 0:0
Реал Мадрид 0:2 Белгија Клуб Брухе 0:0 0:2

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Цирих Швајцарија 4:41 Источна Германија Динамо Дрезден 2:1 2:3
Сент Етјен Франција 2:3 Англија Ливерпул 1:0 1:3
Баерн Минхен Западна Германија 1:2 СССР Динамо Киев 1:0 0:2
Борусија Менхенгладбах Западна Германија 3:2 Белгија Клуб Брухе 2:2 1:0

1 Цирих се пласирал во полуфиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Цирих Швајцарија 1:6 Англија Ливерпул 1:3 0:3
Динамо Киев СССР 1:2 Западна Германија Борусија Менхенгладбах 1:0 0:2

Финале[уреди | уреди извор]

25 мај 1977
Ливерпул Англија 3–1 Западна Германија Борусија Менхенгладбах Стадион Олимпико, Рим
Гледачи: 52,000
Судија: Роберт Вуртс (Франција)
Мекдермот гол 28'
Смит гол 64'
Нил гол 82' (пен..)
Извештај Симонсен гол 52'