Карлинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карлинг
Brier 045.jpg
Карлинг во текот на Канадскиот национален шампионат во 2005 година
Највисоко владеечко тело Светска Карлинг Федерација
Прекар(и) Шахот на мраз, The Roaring Game
Почеток Околу доцниот среден век во Шкотска
Регистрирани играчи est. 1,500,000[1]
Карактеристики
Контактен Не
Членови на екипата 4 или 3 во тим и мешани двојки
Мешани полови Yes; see мешан карлинг
Категоризација Прецизност и точност
Опрема Curling brooms, stones (rocks), curling shoes
Терен Curling sheet
Олимписки Прв настан на зимските олиписки игри во 1924 година (Retroactively made official in 2006).
Demonstration sport in 1932, 1988 and 1992.
Официјално признат како зимски олиписки спорт на ЗОИ 1998 година.
Параолимписки Officially added in 2006.
See Wheelchair curling
Карлинг Пиктограмот
Наменски изградено езерце за Карилнг во Колзиум, Килсит, Шкотска

Карлинг е спорт во кој играчите со помош на четка лизгаат осум камени кугли (изворно: stones) на лист мраз кон целната област која е сегментирана во четири концентрични кругови, што поблиску до средината на куќата, означени како кругови на површина од мраз. Лидерот на екипата (lead) прв ги фрла своите две камени кугли спрема средината на куќата, додека вториот и третиот, едноставно се нарекуваат (second и third), a последниот фрла скипер кој воедно е и капитен на екипата.[2] Керлингот е шкотски национален спорт кој се проширил во Канада, САД, Шведска, Швајцарија, Норвешка, Данска, Германија и Франција, стои во натписот на лизгачкиот камен, кој седум децении чекал на олимписко признање. Карлингот е официјално зимски олиписки спорт дури од Зимските олимписки игри од 1998 година.

Називот на играта настанал спрема звукот на фрлениот камен – -{the roaring game}-. Автор на првите пишани трагови за карлингот е шкотот Џон Макуксин кој во фебруари 1540 година, забележал еден тогашен двобој на мраз. Првите правила на карлингот ги објавил клубот Дудингсон во 1813 година. Светските првенства во машка конкуренција се играт од 1959 година, а во женска од 1979 година.

»Каменот« со кој се игра карлингот е направен од гранит и тежи околу 20 килограми.[3][4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Curling Makes Gains in U.S. Popularity“, „Yahoo! Sports“, 19 ноември 2011.
  • Wetzel, Dan (19 февруари 2010). „Don't take curling for granite“. Yahoo! Sports. https://sports.yahoo.com/olympics/vancouver/curling/news?slug=dw-curling021810&prov=yhoo&type=lgns. посет. 4 август 2012 г. 
  • „'Chess on ice'“. Princeton Allumni Weekly. 28 јануари 2009. http://paw.princeton.edu/issues/2009/01/28/pages/5296/index.xml. посет. 10 октомври 2010 г. 
  • „Chess on ice“. The Curling News. 22 јуни 2007. http://curlnews.blogspot.com/2007/06/chess-on-ice.html. посет. 10 октомври 2010 г.