Килограм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Килограм

Килограм, (симб. кг, kg) e основна SI-единица за маса. Грамот е дефиниран како еден илјадити дел од килограм. Еден килограм има маса колку 1 литар дестилирана вода. Претворањето дава еквивалентни единици за маса во други системи. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]