Атомска единица за маса

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Единица за атомска маса)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Атомска единица за маса (унифицирана единица за атомска маса или јаглеродна единица) се означува со u. Таа е еднаква на:

Нејзината вредност изнесува 1,66x10-27kg.