ФК Кјасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарија Кјасо
FCChiasso.png
Основан1905
СтадионСтадион Комунале Рива IV (11,600)
Chiasso-coat of arms.svg Кјасо, Швајцарија
СопственикШвајцарија Давиде Лурати
ТренерИталија Џанлука Ѕамброта
ЛигаЧеленџ лига
2013–14Швајцарска Челенџ лига, 8-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Кјасо е швајцарски фудбалски клуб од градот Кјасо. Клубот е основан во 1905 година, a исто така има настапувано во италијанската прва лига во периодот меѓу 1914 и 1923 година.

Најславниот период на клубот бил меѓу 1948 и 1961 година, кога настапувале во Швајцарската Супер лига. Тимот завршил на второ место, во сезоната 1950-1951 и на трето следната сезона.

Својте домашни натпревари Кјасо ги игра на Стадионот Комунале, кој собира 11,600 гледачи.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се црвена и сина (600px Rosso e Blu (Strisce).png).

Титули[уреди | уреди извор]

1961-1962, 1971-1972.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Андреа Гуатели
3 Швајцарија ОД Микеле Монигети
4 Камерун СР Есенге Парфе
5 Швајцарија ОД Игор Џуриќ (капитен)
7 Аргентина НП Гастон Магнети
8 Швајцарија СР Марко Франин
9 Италија НП Салваторе Фоти
10 Шпанија СР Мариано Асел
11 Швајцарија СР Драган Михајловиќ
13 Швајцарија ОД Николас Лухингер
14 Италија СР Андреа Мачопи
15 Швајцарија СР Сандро Реклари
Бр. Позиција Играч
18 Италија ГМ Мирко Мартинацо
19 Швајцарија ОД Антонио Фелити
20 Швајцарија СР Елдин Мухареми
22 Швајцарија СР Фабио Карлјија
23 Италија ОД Мирко Кварезима
24 Мали СР Дриса Дијара
25 Франција СР Ф. Хенаси
28 Македонија НП Зоран Балдовалиев
31 Италија СР Аксел Де Бјази
33 Италија ОД Емануеле Семброни
34 Швајцарија СР Алберто Регацони

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]