ФК Сервет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сервет
Целосно имеСервет Фудбал клуб
ДржаваШвајцарија Швајцарија
Основан20 март 1890
СтадионСтад де Женев (30.000)
Женева, Швајцарија
СопственикШвајцарија Дидје Фишер
ТренерШвајцарија Рене Вајлер
ЛигаСуперлига на Швајцарија
2022-2023Суперлига, 2. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

ФК Сервет е швајцарски фудбалски клуб од градот Женева. Моментално се натпреваруваат во Суперлигата на Швајцарија, најсилното фудбалско ниво во земјата.

Со 17 титули и 7 купови на Швајцарија, Сервет е еден од најуспешните клубови во оваа земја. Последната првенствена титула ја освоиле во сезоната 1998-1999.

Својте домашни натпревари клубот ги игра на стадионот Стад де Женев, кој има капацитет од 30.000 седечки места.

Најголеми ривали им се Лозана и Сион.

Историја[уреди | уреди извор]

Сервет е основан во 1890 година, и е водечки клуб во францускиот дел Швајцарија, со 17 титули првак и 7 Купа на Швајцарија. Пред да објави банкрот, Сервет бил единствениот клуб, кој не испаднал од првата лига од нејзиното формирање во 1897 година.

На 4 февруари 2005 година компанијата објавува банкрот. Клубот должел многу пари и неколку месеци не им платил на играчите. Во 2006 година, Сервет испаднал во Трета швајцарска лига. Во сезоната 2010-11, со победата во двомечот со Белинцона со вкупен резултат 3-2 одново се враќа во Супер лигата. Таму се задржале две сезони, во 2013 година Сервет повторно испаднал во Челенџ лига.

Титули[уреди | уреди извор]

1906–07, 1917–18, 1921–22, 1924–25, 1925–26, 1929–30, 1931–33, 1933–34, 1939–40, 1945–46, 10 титули
1949–50, 1960–61, 1961–62, 1978–79, 1984–85, 1993–94, 1998–99.

1927–28, 1948–49, 1970–71, 1977–78, 1978–79, 1983–84, 2000–01.

1977, 1979, 1980.

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]