Кристијан Карембе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Карембе
Лични податоци
Полно име Кристијан Лали Карембу
Роден на 3 декември 1970.(1970-12-03)(53 г.)
Роден во Лифу, Нова Каледонија
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001780000001,78 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб Олимпијакос Олимпијакос (стратешки советник)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990-1995 Нант Нант 130 (5)
1995-1997 Сампдорија Сампдорија 62 (6)
1997-2000 Реал Мадрид Реал Мадрид 51 (1)
2000-2001 Мидлсбро Мидлсбро 33 (4)
2001-2005 Олимпијакос Олимпијакос 88 (5)
2004-2005 Сервет Сервет 23 (2)
2005-2006 Бастија Бастија 7 (0)
Репрезентација
1992-2002 Франција Франција 53 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Кристијан Карембе (француски изговор: [kʁistjɑ̃ karɑ̃bø]; роден на 3 декември 1970 година во Лифу, Нова Каледонија) — поранешен француски фудбалер, играч од средниот ред ред.

Тој моментално работи како советник за стратегиски прашања, во грчкиот клуб Олимпијакос, а исто така е дел и од конзорциумот со седиште во Париз, за да ја прошири австралиската А Лига со екипа од тихоокеанскиот остров.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Карембе е роден на 3 декември 1970 во Лифу, Нова Каледонија, француска прекуморска територија на Тихоокеанските Острови. На 17-годишна возраст, тој се преселил во Франција како стипендист за учење и играње фудбал.[2]

Карембе бил оженет со словачкиот модел Адријана Скленарикова со која се запознале во авион. Во декември 2012 тие се разделиле.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-04-22. Посетено на 2017-07-03.
  2. „From New Caledonia to Stade de France“. Pacific Islands Report. Архивирано од изворникот на 2014-03-13. Посетено на 14 October 2013.