Лилијан Тирам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франција Лилијан Тирам
Lilian Thuram - 001.jpg
Лични податоци
Роден на 1 јануари 1972 (1972-01-01) (47 г.)
Роден во Поинтре-а-Питр, Гваделуп
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција централен бек, десн бек
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1996 Монако Монако 155 (8)
1996–2001 Парма Парма 163 (1)
2001–2006 Јувентус Јувентус 145 (1)
2006-2008 Барселона Барселона 41 (0)
Репрезентација
1994-2008 Франција Франција 142 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Лилијан Тирам (роден како Руди Лилијан Тирам-Улиен на 1 јануари 1972 година во Поант а Питр, Гваделуп) е поранешен фудбалер, играч од одбраната. Тој е најстариот играч кој настапил за француската репрезентација во историјата, и е еден од дваесетте играчи со најмногу настапи во репрезентацијата.   Тој играл во првата лига на Франција, Италија и Шпанија во повеќе од 15 сезони, вклучувајќи десет во Серија А со двата тима Парма и Јувентус со кој вкупно освоил 7 трофеи. Со француската репрезентација, го освоил Светското првенство во 1998 и Европското првенство 2000. Тирам, заедно со Едвин ван дер Сар, го држи рекордот за најмногу настапи на Европското првенство, со 16.

Титули[уреди | уреди извор]

Клубски[уреди | уреди извор]

Франција Монако[уреди | уреди извор]

Италија Парма[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

ШпанијаБарселона[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Франција Француска репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]