Грегори Купе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грегори Купе
Лични податоци
Роден на 31 декември 1972(1972-12-31)(51 г.)
Роден во Ле Пјуј-ан-Веле, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001810000001,81 м
Играчки податоци
Позиција голман
Повлекување 3 јуни 2011 (38 години)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993-1997 Сент Етјен Сент Етјен 88 (0)
1997-2008 Олимпик Лион Олимпик Лион 518 (0)
2008-2009 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 6 (0)
2009-2011 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 40 (0)
Репрезентација
2001-2008 Франција Франција 34 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Грегори Купе (роден во Ле Пјуј-ан-Веле, Франција на 31 декември 1972) — поранешен француски фудбалер, кој играл на позицијата голман.

Во својата долга кариера играл за само четири клуба и тоа Сент Етјен, Лион (11 сезони), Атлетико Мадрид и Париз Сен Жермен.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Својата младинска кариера ја започнал во екипата од родниот град Олимпик Ле Пјуј, а од 1993 година ја започнал својата професионална фудбалска кариера во екипата на Сент Етјен. Во клубот останал до 1997 година кога се преселил во Лион. Во периодот кога овој клуб бил во подем, Купе бил една од поважните алки во клубот и тој имал огромен придонес во освојувањето на незаборавните седум титули едноподруго во Француското првенство. Покрај тоа Купе освоил и 5 Суперкупа и по еден трофеј во Купот на Франција и Лига купот на Франција, а во 2008 година потпишал за Атлетико Мадрид, напуштајќи го Лион по цели 11 години во клубот. Во Атлетико имал една неуспешна сезона во која одиграл само 6 натпревари по што веќе следното лето се вратил во Франција за да игра за Париз Сен Жермен. Во двете сезони со Парижаните, не успеал да освои никаков трофеј, па по завршувањето на сезоната 2010-11 решил да ја заврши својата кариера.[1]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Купе бил репрезентативец на Франција седум години од 2001 до 2008 и ја претставувал својата земја на две Светски (2002 и 2006) и две Европски првенства (2004 и 2008).

Титули[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Франција Олимпик Лион[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Франција Франција[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Скилачи и Купе продадени; Клебер Андерсон позајмен“ (PDF). OL Group. 18 јули 2008. Посетено на 9 February 2012.