Ерик Абидал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франција Ерик Абидал
Абидал на тренинг на Барселона во 2008 година
Лични податоци
Полно име Ерик Силвајн Абидал[1]
Роден на 11 септември 1979(1979-09-11)(44 г.)
Роден во Лион, Франција
Висина 1.86 м (6 ст 1 ин)
Играчки податоци
Позиција Одбрана
Повлекување 19 декември 2014 (35 години)
Младинска кариера
Лион Душер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2000 Лион Душер
2000–2001 Монкако Б 8 (0)
2000–2002 Монако 22 (0)
2002–2004 Лил 62 (0)
2004–2007 Лион 76 (0)
2007–2013 Барселона 125 (0)
2013–2014 Монако 26 (0)
2014 Олимпијакос 9 (0)
Репрезентација
2004–2013 Франција Франција 67 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
00, 3 март 2014 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 00:00, 16 ноември 2013 (UTC)

Ерик Силвајн Абидал (француски изговор: [eʁik abidal]; роден на 11 септември 1979) — поранешен француски фудбалер, кој настапувал на позициите лев и централен одбранбен играч.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010 – List of players“ (PDF). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 16 June 2010.